Dziennik tradera to narzędzie, które może pomóc w analizie transakcji oraz rozwoju strategii inwestycyjnej. Praca nad nim wcale nie musi być trudna, ani czasochłonna. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić dziennik tradera!
Dziennik tradera – co to jest?
Wśród wielu narzędzi pomocnych w inwestycjach jednym z chętniej wybieranych jest dziennik tradera. Taki swoisty dziennik inwestycyjny to narzędzie analityczne pozwalające na zapis wielu aspektów ważnych dla transakcji: osiągniętych wyników, dalszych pomysłów, oczekiwań wobec rynku czy emocji, które pojawiały się podczas inwestycji. Wielu uczestników rynku decyduje się na prowadzenie takich dość dokładnych zapisków w jednym celu – poprawy swojej strategii inwestycyjnej.
Dzięki szczerym zapiskom trader może bowiem przyjrzeć się swojemu stylowi inwestowania, wyciągnąć wnioski na przyszłość, prowadzić pełniejsze statystyki, a także wciąż udoskonalać strategię. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają nie tylko początkujący traderzy, ale również osoby, które są na rynku od lat i chcą pracować nad swoją skutecznością.
Warto dodać, że naukę w tradingu czerpie się nie tylko z webinarów, pozyskiwania wiedzy z oficjalnych źródeł czy śledzenia ruchów najlepszych graczy rynkowych. Wiele dają także popełnione błędy i nauka, jaką się z nich wyciąga. Aby doskonalić swój trading potrzeba więc nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki. Jednym z narzędzi, które idealnie wspiera takie działanie, jest właśnie dziennik tradera.
Jak prowadzić dziennik tradera? 5 kroków do sukcesu
Chcesz zacząć rozwijać swój własny dziennik inwestycyjny? Przedstawiamy 5 kroków do tego, aby Twoje zapiski były jeszcze bardziej wartościowe i przydatne w codziennym inwestowaniu!
Krok 1. Poznaj sens dziennika tradera
Dziennik tradera to narzędzie, które pozwala wyciągać wnioski z przeprowadzonych transakcji. Kluczem jego działania jest szczerość, a także regularność. Ta metoda polega na zapisywaniu oraz dodatkowym opisywaniu transakcji rynkowych. Prawidłowo prowadzony dziennik pozwala niemalże z lotu ptaka spojrzeć na swój styl inwestycyjny, przekonania, przyzwyczajenia czy uproszczenia, jakie stosujesz na co dzień. Sporą zaletą dziennika inwestycyjnego jest także możliwość uczenia się na swoich błędach.
Krok 2. Zdecyduj o formie dziennika inwestycyjnego
Notowania w dzienniku inwestycyjnym możesz wykonywać w dowolnej formie. Zarówno kartka w zeszycie, jak i przygotowany w tym celu arkusz w programie Excel spełnią tu swoją rolę. Warto pamiętać, że zapiski cyfrowe dają większe możliwości wyszukiwania, katalogowania czy porównywania danych. Tradycyjny dziennik pisany wymaga natomiast trzymania się konkretnych schematów już od samego początku jego tworzenia. Dziennik cyfrowy możesz zawsze zmienić i dopasować do swoich aktualnych potrzeb.
Krok 3. Określ parametry dziennika tradera
Dziennik inwestycyjny powinien składać się z kilku podstawowych elementów, dzięki którym będziesz ewidencjonować swoje posunięcia rynkowe. Wśród danych nie może zabraknąć m.in. daty i godziny transakcji, interwału czasowego, rodzaju instrumentu, poziomów cenowych otwarcia i zamknięcia pozycji, poziomów take-profit i stop-loss, wolumenu transakcji, wyników finansowych. Oczywiście, każdy inwestor może dowolnie rozbudowywać swój dziennik tradera. Mogą się tu znaleźć m.in. dodatkowe uwagi, komentarze, wnioski, czyli wszystko to, co przyda się do wykonania rzetelnej analizy.
Krok 4. Szczerze analizuj posunięcia
Dziennik inwestycyjny nie ma sensu bez szczerego i otwartego podejścia do zdarzeń rynkowych. Wszelkie tuszowanie niepowodzeń czy przekłamywanie wyników sprawią, że Twoje zapiski nie będą miały zbyt dużej wartości z perspektywy czasu. Zakłamanie rzeczywistości stworzy iluzję nieomylności, co nie pozwoli Ci uczyć się na błędach. Tylko dość obiektywny i systematyczny zapis wydarzeń rynkowych daje dobry wgląd w decyzje inwestycyjne, a także staje się odpowiednim źródłem wiedzy na temat tego, co warto usprawnić.
Krok 5. Zachowaj regularność
Choć wspominaliśmy o tym już w pierwszym kroku, to jednak warto podkreślić, że brak konsekwencji i regularności to koniec dla dziennika transakcyjnego. Ta forma zapisków wymaga pewnej chronologiczności, dzięki której zweryfikujesz, czy Twoja strategia będzie się w ogóle sprawdzała.
Dziennik inwestycyjny – zalety i wady
Prowadzenie dziennika tradera daje doskonały ogląd na Twoje podejście do rynku, pozwala przy okazji ulepszać proces inwestycyjny oraz wyłapywać, a także korygować powtarzające się błędy i schematy. Minusem tej strategii jest pewna czasochłonność, choć warto pamiętać, że od skupienia na szczegółowym raportowaniu ważniejsze jest tu rzetelne przedstawianie sytuacji, wyłapanie kluczowych momentów tradingu, a także ciągłe udoskonalanie strategii.
Szukasz informacji na temat tradingu? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School i rozwijaj się z najlepszymi na rynku!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.