Zlecenia oczekujące, czyli takie, które realizują się automatycznie w określonych przez tradera warunkach, mają na celu pomoc w zarządzaniu ryzykiem. Niektóre z nich zapobiegają dalszej stracie, zamykając stratne pozycje. Są jednak również takie, które pozwalają traderowi wycofać się z rynku nawet wtedy, gdy jego transakcja jest dochodowa. Mowa o zleceniu take profit. Na czym dokładnie ono polega i kiedy warto je stosować?
Take profit – co to jest?
Wielu z początkujących traderów, którzy zapoznają się z działaniem giełdy, zadaje sobie zapewne pytanie – co znaczy take profit? W języku angielskim dosłownie pojęcie to oznacza „zrealizować zysk”. To jedno ze zleceń oczekujących, w którym inwestor sam ustala, w jakich warunkach ma się ono uruchomić. Innymi słowy – określa, kiedy ma dojść do zamknięcia transakcji z zyskiem.
To stanowi podstawową różnicę między take profit a np. stop loss. Transakcje typu stop ukrócają straty i zapobiegają ich powiększaniu się, niekiedy ratując tradera przed wyzerowaniem jego rachunku. Take profit natomiast pozwala zamknąć pozycję, która stratna nie jest, w założeniu – z zyskiem. Zlecenie to nie jest jednak nieomylne.
Zlecenie take profit można wykorzystać zarówno dla pozycji długich, czyli kupna, jak i krótkich, czyli sprzedaży. Realizacja tej transakcji nie zależy od obecności inwestora na platformie. Uruchomi się nawet wtedy, gdy będzie on poza zasięgiem – znaczenie mają tu ustalone warunki, które określa trader.
Podstawowe zasady są takie:
- dla pozycji długich kurs w zleceniu take profit musi się znajdować wyżej niż aktualna cena aktywa,
- dla pozycji krótkich cena w zleceniu take profit musi się znajdować poniżej aktualnego kursu aktywa.
W praktyce więc może zdarzyć się tak, że pozycja zostanie zamknięta ze stratą, jednak zostanie ona zminimalizowana.
Jak działa zlecenie take profit?
To, że inwestor wystawi zlecenie take profit, nie oznacza, że dany instrument zostanie sprzedany po określonej cenie. Wpływ na to mają prawa popytu i podaży, które rządzą rynkiem, i to właśnie one wpływają na to, czy dany instrument zyskuje na wartości, czy traci. Co więcej, aby zlecenie zostało zrealizowane, musi być obecna także druga strona – a zatem ktoś musi zechcieć nabyć dany instrument po określonej cenie.
Ustawiając zlecenie take profit, inwestor daje brokerowi komunikat: w momencie gdy kurs dojdzie do określonego poziomu, pozycja ma zostać zamknięta po następnym, możliwym do zrealizowania kursie.
Kiedy warto stosować zlecenie take profit?
Wszystko zależy od strategii, która posługuje się inwestor. Najczęściej poleca się wcześniejsze ustalenie momentu wyjścia z pozycji, co warto robić od razu przy wystawianiu transakcji. To pozwala ograniczyć udział emocji w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W ten sposób łatwiej też kontrolować osiąganie zaplanowanych celów.
Strategia korzystania z take profit będzie wyglądała inaczej w przypadku każdego instrumentu finansowego. Wiele zależy także od horyzontu inwestycyjnego. Np. sytuacja, gdy trader decyduje się na inwestycję długoterminową, a linia trendu danego aktywa jest stosunkowo stabilna, warto rozważyć rezygnację z take profit. Można również ustawić je tylko na części wartości transakcji – wtedy, jeśli kurs spadnie, zlecenie to zabezpieczy pewną część zysku.
Jak ustawić take profit?
Technicznie ustawienie zlecenia take profit nie jest trudne. Najprościej zrobić to w momencie otwierania nowej pozycji. W tym celu należy:
- Otworzyć platformę handlową.
- Ustalić miejsce, czyli cenę, po której ma zostać zrealizowany zysk z transakcji.
- W oknie nowego zlecenia wprowadzić parametr take profit.
- Wystawić zlecenie kupna lub sprzedaży.
Można również wystawić zlecenie take profit dla pozycji, która już istnieje. Aby to wykonać, należy edytować zlecenie i podać wartość kursu, po którym ma zostać zrealizowany zysk. Można także ustalić odległość w punktach od aktualnego kursu. Reguła jest taka – im mniejsza odległość, tym mniejszy potencjalny zysk ma zostać zamknięty. Równocześnie, im mniejsza odległość, tym mniejsze ryzyko, że kurs odchyli się w stronę niekorzystną dla inwestora przed zaksięgowaniem zysku.
Czy warto korzystać ze zlecenia take profit?
Pod względem konstrukcji i funkcjonowania zlecenia take profit przypominają stop loss. Jedne i drugie pomagają zarządzać ryzykiem i zabezpieczyć transakcję na wypadek zmiany kursu, na którą trader nie zdąży zareagować. Nie trzeba mieć otwartej platformy i na bieżąco śledzić sytuacji.
Jednak to, czy warto wystawiać zlecenia take profit, zależy przede wszystkim od obranej strategii inwestycyjnej oraz od chęci inwestora. Osobom, które działają w horyzoncie średnio- czy długoterminowym, mogą wręcz ograniczać potencjał zarobku. Dlatego każdorazowo warto dobrze przemyśleć sens umieszczenia w danej transakcji zlecenia take profit i dostosować je do własnych oczekiwań.
Zarejestruj się na platformie e-learningowej AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.