Heikin-Ashi to technika podobna do popularnych wykresów świec japońskich. Różnica tkwi w wyglądzie wykresu, który jest bardziej wygładzony i nie ma w nim typowych luk cenowych. Zastosowanie świec Heikin-Ashi, czyli tzw. wygładzonych świec, pomaga zidentyfikować, z jakim kierunkiem trendu mamy aktualnie do czynienia. To rozwiązanie związane z analizą techniczną, które może być stosowane na dowolnym rynku.
Świece Heikin-Ashi – krótka historia
Heikin-Ashi to metoda, która używana jest od wieków. Różne źródła podają różne daty wprowadzenia tej przydatnej do przewidywania trendów strategii. Często pojawia się tu XVIII wiek, gdy japoński kupiec ryżu, a przy tym doskonały analityk, Munehisa Homma zaczął stosować popularne i znane do dziś wykresy świecowe. Inne źródła podają natomiast końcówkę XIX wieku, czyli okres Meiji w Japonii.
Powrót do świec Heikin-Ashi nastąpił na początku XX wieku, gdy Victor De Villiers i Owen Taylor wydali kompendium wiedzy w zakresie metod inwestycyjnych. Kolejną publikacją związaną z tym tematem była popularna w latach 90. książka Steve’a Nisona „Japanese Candlestick Charting Techniques”. Rozpoczęła ona swoisty zwrot w kierunku tradycyjnych japońskich technik.
Dziś wykresy Heikin-Ashi są stosowane w szczególności przez traderów technicznych, którzy szukają wyraźniejszego przedstawienia ruchów cen i jeszcze skuteczniejszego sposobu identyfikowania trendów na rynku.
Heikin-Ashi – co to jest?
Technika Heikin-Ashi to sposób prezentacji ceny na wykresie. Tłumacząc z języka japońskiego, termin „Heikin-Ashi” oznacza „średni słupek”. Wielu traderów posługuje się tutaj terminologią „Heikin-Ashi”, inni używają określenia „Heikеn-Ashi”.
Patrząc na wykres Heikin-Ashi, jest on skonstruowany w standardowy sposób. Kształty przypominają klasyczne świece, pojawia się tu również dodatkowa oś czasu. Przy interwale dziennym każda pojedyncza świeca Heikin-Ashi będzie reprezentowała zmianę ceny na pojedynczej sesji. Na wykresie widzimy standardowo świece zielone lub białe (sygnał kupna) i czerwone lub czarne (sygnał sprzedaży).
Warto nadmienić, że porównując dwa wykresy – tradycyjnych świec japońskich i Heikin-Ashi – te drugie obliczane są z opóźnieniem. Kolejne elementy wykresu powstają wtedy, gdy pojawiają się kolejne świece japońskie. Stąd też narzędzie sprawdza się szczególnie tam, gdzie mają miejsce duże zmienności cen i występują one na niewielkich interwałach.
Wartym podkreślenia jest fakt, że każda nowa świeca Heikin-Ashi pojawiająca się na wykresie opiera się w jakiejś części na wartościach poprzednich świec. M.in. właśnie ta kwestia wyróżnia metodę HA od tradycyjnych wykresów japońskich, gdzie świece nie są od siebie zależne.
Heikin-Ashi – jak to działa?
Głównym zadaniem świec Heikin-Ashi jest filtrowanie i niejako wygładzanie szumu rynkowego. Jak do tego dochodzi? Poprzez specyficzną budowę świec, która zawiera w sobie uśrednienie aż czterech parametrów cen: open (O), close (C), max (H – high) i min (L – low).
Problematyczne w przypadku świec Heikin-Ashi (skrót ha) mogą okazać się formuły matematyczne, których używamy do wykonywania obliczeń świecy. Wymagają one dość zaawansowanych obliczeń, które wyglądają następująco:
- Cena otwarcia (open)
haO(t) = (haO(t-1) + haC(t-1)) / 2
Skróty:
- ha – Heikin-Ashi,
- haO – open, cena otwarcia Heikin-Ashi,
- haC – close, cena zamknięcia Heikin-Ashi,
- t-1 – świeca poprzednia,
- / 2 – dzielone na dwa.
- Cena zamknięcia (close)
haC(t) = (O(t) + H(t) + L(t) + C(t)) / 4
Skróty:
- ha – Heikin-Ashi,
- t – aktualna świeca,
- haC – close, cena zamknięcia,
- – open,
- H – high,
- L – low,
- C – cena zamknięcia,
- / 4 – dzielone na cztery.
- Cena maksymalna (max)
haH(t) = max(H(t), haO(t), haC(t))
Skróty:
- ha – Heikin-Ashi,
- t – aktualna świeca,
- haH – high, cena maksymalna Heikin-Ashi,
- max – najwyższa zanotowana cena spośród trzech: albo max H(t) – maksimum aktualnej ceny; albo max haO(t) – maksymalna cena otwarcia świecy Heikin-Ashi; albo haC(t) – maksymalna cena zamknięcia Heikin-Ashi (wybierany jest najwyższy parametr z wymienionych).
- Cena minimalna (min)
haL(t) = min(L(t), haO(t), haC(t))
Skróty:
- ha – Heikin-Ashi,
- t – aktualna świeca,
- haL – low, najniższa cena Heikin-Ashi,
- min – najniższa zanotowana cena spośród trzech: albo min L(t) – minimum świecy, która aktualnie się tworzy; min haO(t) – minimum z otwarcia Heikin-Ashi; albo haC(t) – minimum z ceny zamknięcia tej świecy, która się teraz tworzy.
Oznacza to, że świece Heikin-Ashi przybierają uśrednioną postać i pomijają niejako nieznaczne wahania cenowe. Porównując więc tradycyjne świece japońskie z Heikin-Ashi, możemy zaobserwować, że ten drugi wykres ma więcej zmienności, a przy tym charakteryzuje się większym wygładzeniem.
Heikin-Ashi – strategia inwestowania
Heikin-Ashi daje liczne możliwości inwestycyjne. Przede wszystkim dzięki świecom Heikin-Ashi inwestorzy mogą stosować różne horyzonty czasowe: intraday, dzienne, tygodniowe, miesięczne itp. Ponadto technika sprawdza się zarówno w przypadku rynku akcji, indeksów, walut czy instrumentów pochodnych.
Podsumowując, trader może wykorzystać Heikin-Ashi do analizy wykresu na każdym wybranym instrumencie finansowym i w dowolnym interwale. Długość korpusu świec będzie wskazywała, z jakim trendem mamy do czynienia. Dłuższe korpusy to wskazanie, że siła panującego trendu jest większa. Małe korpusy z dużymi cieniami – możliwy sygnał odwrócenia trendu.
Rozwiązanie ma wiele zalet, w tym daje m.in. możliwość zredukowania i odfiltrowania szumu cenowego. To chętnie wybierana, ale dość niszowa technika, która zazwyczaj zapewnia dobre rezultaty. Warto jednak pamiętać, że żaden sposób przewidywania rynku nie jest wolny od ryzyka. Stąd też tak ważne jest ciągle pogłębianie wiedzy na tematy związane z tradingiem.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat Heikin-Ashi oraz interesują Cię inne metody analizowania wykresów – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School. To darmowa baza wiedzy, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo wartościowych materiałów oraz wskazówek doświadczonych ekspertów. Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.