Tzw. świece japońskie to znany od wieków sposób przedstawiania danych związanych z ruchami ceny konkretnej waluty, surowca, a nawet kryptowaluty, akcji czy kontraktów CFD. Formacje świecowe pozwalają poznać maksima i minima cenowe, a także wartości otwarcia i zamknięcia. Sprawdź, jak czytać wykres świecowy!
Formacje świecowe – zarys historii
Wykresy świecowe stosowano już w osiemnastowiecznej Japonii. Ilustrowano z ich pomocą ceny konkretnych towarów (pierwotnie ryżu). Ideą, która przyświecała twórcom metody, było oszacowanie popytu i podaży, a także dokładne zdiagnozowanie rynku i przygotowanie się na jego przyszłe ruchy. Wykresy były przez lata rozwijane, a świece japońskie, które znamy dziś, to wynik udoskonaleń, które przypadają m.in. na połowę XIX wieku.
Do popularyzacji metody doszło w XX wieku. Głównymi propagatorami świec japońskich byli Steve Nison (autor książki „Japanese Candlestick Charting Techniques”) oraz Seiki Shimizu (autor książki „The Japanese Chart of Charts”). Obaj pisali o technikach tworzenia wykresów, a także podpowiadali, jak czytać wykresy świecowe i czego można się z nich dowiedzieć na temat podaży i popytu, a także kluczowych na giełdzie aspektów emocjonalnych.
Czym są świece japońskie?
Nazwa „świece” odnosi się do prostokątnych oznaczeń na wykresach. Przypominają one tradycyjne świece japońskie, które mają z obu stron knot. Każda świeca na wykresie składa się z prostokątnego korpusu. W przypadku wzrostu wartości danego waloru, dolna część symbolizuje cenę otwarcia, a górna zamknięcia w określonym przedziale czasowym. W przypadku spadku ceny – cena otwarcia jest wyżej, a zamknięcia niżej. Aktywność rynku ilustruje natomiast długość świecy – im większa aktywność, tym dłuższa świeca.
Korpusy mogą mieć różne kolory. Tym samym, jeżeli kurs zamknięcia jest wyższy niż otwarcia, dana sesja była wzrostowa. Symbolem tego jest najczęściej biała, ale także niebieska lub zielona świeca. Spadki zaznaczane są na czarno lub ewentualnie na czerwono (cena zamknięcia niższa niż cena otwarcia).
Świece japońskie mają tzw. cienie. Są to pionowe kreski przypominające knoty, rysowane nad (uwakage) i pod (shitakage) prostokątami. Kreski te reprezentują ruchy danej ceny – a właściwie rozpiętość cen od najwyższych do najniższych kursów.
Rodzaje formacji świecowych. Jak czytać wykres świecowy?
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych rodzajów formacji świecowych, czyli charakterystycznych i powtarzających się układów na wykresach świecowych. Mogą one składać się z jednej, dwóch, a nawet kilku świec.
Świece przedstawiają relację pomiędzy popytem a podażą. Konkretne ustawienie świec może wskazywać na kontynuację dotychczasowego trendu (formacje kontynuacji) lub zmianę (formacje odwrócenia).
Formacja świecowa długiej białej świecy
Długa biała świeca z knotami pokazuje, że na rynku dominowali kupujący. Korpus powinien być w tym przypadku minimum trzy razy dłuższy od korpusu poprzedniej świecy. Im mniejsze są tutaj cienie, tym większa jest siła popytu.
Formacja świecowa długiej czarnej świecy
Długa czarna świeca z knotami to znak, że przewagę na rynku mają sprzedający. Im dłuższa jest świeca, tym większa jest przewaga podejścia niedźwiedziego. Podobnie jak w przypadku długiej białej świecy, długa czarna również powinna być około trzy razy dłuższa niż świeca ją poprzedzająca.
Formacja świecowa młot
Młot to typowa formacja odwrócenia trendu, która charakteryzuje się długim cieniem dolnym (powinien on być minimum trzy razy dłuższy niż sam korpus świecy). Cena zamknięcia jest bliska cenie maksymalnej lub jej równa. Młot daje sygnał do wzrostów, gdy pojawia się po impulsie spadkowym.
Formacja świecowa wisielec
Podobny do młota wisielec ma długi górny cień i bardzo krótki korpus, który powinien być umiejscowiony na dolnym końcu świecy. Gdy formacja pojawia się po impulsie wzrostowym, wisielec zwiastuje spadki na rynku. Dodatkowym potwierdzeniem tego faktu jest pojawiająca się kolejno po wisielcu czarna świeca.
Formacja świecowa doji
Rodzaj świecy japońskiej, którą należy traktować jako ostrzeżenie o wygaszaniu aktualnego trendu. Doji – świeca bez korpusu – ukazuje się na wykresie, gdy dany instrument ma taką samą cenę otwarcia i zamknięcia. Symbolizuje to pozioma kreska. Najbardziej tradycyjne doji wygląda jak znak plus (rynek jest niezdecydowany, nie przeważa żadna tendencja). Jeśli długość knota się zmienia otrzymujemy m.in. krzyż, odwrócony krzyż, nagrobek, ważkę doji (litera „T”).
Formacja świecowa marubozu
Formacja dotycząca kontynuacji lub ewentualnie odwrócenia trendu. Marubozu to czysty korpus bez knotów. Biały korpus oznacza, że od momentu otwarcia do zamknięcia rynek był wzrostowy (np. tzw. formacja trójki hossy lub trójka białych żołnierzy), czarny sygnalizuje spadki (np. formacja trójki czarnych kruków). Jeśli kolor marubozu jest taki sam jak trendu poprzedzającego – trend będzie kontynuowany. Jeśli marubozu pojawia się po trendzie spadkowym – prawdopodobnie nadchodzą wzrosty cen.
Formacje świecowe – podsumowanie
W tym tekście przedstawiliśmy tylko kilka formacji świecowych Forex. Warto pamiętać, że istnieje wiele konfiguracji świec japońskich, których analiza bywa przydatna podczas prób przewidywania rynków finansowych.
Chcesz pogłębić swoją wiedzę dotyczącą rynków? Sprawdź, co możemy Ci zaoferować w bezpłatnym kursie na platformie AvaTrade School.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.