Jesienią wzrost cen. W różnych segmentach gospodarki
Jeszcze w tym roku ceny podniosą mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Tak przynajmniej wynika z badania Skanera MŚP przygotowanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Podmiot podaje, że gdy uwzględni się tych, którzy już podnieśli ceny oraz przedsiębiorstwa, które dopiero zapowiedziały taki ruch, to wyższe ceny w tym roku znajdziemy w ofertach ponad 54%. mikrofirm, 60%. małych firm, jak i 44% średnich. Warto zaznaczyć, że co piąty średni przedsiębiorca nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnych zmianach cen. Wśród najmniejszych firm, wątpliwości ma co dziesiąta.
Za podwyżki odpowiadają m.in. rosnące koszty pracy
Skąd decyzje o podwyżkach? Firmy wskazują na kilka czynników, a jednym z nich są rosnące koszty pracy. Obecnie płaca minimalna wynosi w Polsce 4300 PLN, ale od 1 stycznia będzie to 4666 PLN. Zmiany są na tyle duże, że wątpliwości w tej sprawie wyraziło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort jest zdania, że podwyżki odbiją się negatywnie na przedsiębiorcach.
Rosnące koszty pracy są obciążeniem przede wszystkim dla przemysłu i handlu, ale zmagają się z nimi również branże transportowa i budowlana. Dwie ostatnie mają jednak większy problem: rosnące ceny energii oraz inflację. Przypomnę tylko, że inflacja w Polsce ponownie rośnie i zbliża się już do progu 5%, a to oznacza m.in., że oddalają się szanse na szybką obniżkę stóp procentowych przez RPP. Tymczasem wysokie stopy procentowe to problem m.in. dla przedsiębiorców.
Swoje dodała także powódź
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na koszty jest niedawna powódź i jej skutki. Konieczna jest odbudowa infrastruktury, domów, mieszkań, lokali handlowych oraz usługowych. A to przekłada się na wzrost popytu na materiały budowlane i robociznę, a w konsekwencji na rosnące koszty prac budowlanych.
Nawarstwiające się kłopoty w budowlance dają o sobie znać, gdy segment ten zmaga się z dekoniunkturą. Tak przynajmniej uważa Damian Kaźmierczak, ekspert DLA Piper, który w swojej analizie przyjrzał się przychodom największych spółek budowlanych w Polsce, które notowane są na GPW. Okazuje się, że rok do roku spadły one w przypadku 7 z 8 badanych podmiotów.
Tekst przygotował FXMAG