Waluta oparta na złocie okazała się sukcesem
Mieszkańcy Zimbabwe używają nowej krajowej waluty opartej na złocie już do 40% płatności. Tymczasem, jeszcze w kwietniu, czyli 4 miesiące wcześniej, było to 20%, podał sekretarz finansów Zimbabwe.
Zimbabwe wprowadziło nową walutę 5 kwietnia 2024 roku. Jej nazwa to ZiG. Jest to skrót od pełnego określenia “Zimbabwe Gold”. To bezpośrednie nawiązanie do tego, że wartość waluty jest powiązana ze złotem.
Waluta jest w obiegu tylko w formie elektronicznej, wynika ze słów George’a Guvatamangi, sekretarza finansów afrykańskiego kraju. Obecnie, rząd używa ZiG do 80% swojego obrotu, przekazał minister.
Oprócz ZiG, w obiegu jest także dolar amerykański (USD), który wciąż przeważa w transakcjach w gospodarce. Jednak to, że mieszkańcy Zimbabwe uwierzyli w ZiG jest sporym sukcesem. Biorąc pod uwagę dramatyczna historię wcześniejszego pieniądza w kraju sprzed kilkunastu lat.
W Zimbabwe w latach 2007-2008 miała miejsce jedna z najbardziej ekstremalnych hiperinflacji w historii świata.
W szczytowym momencie zawrotnej spirali inflacyjnej, ceny podwajały się co kilka godzin. Ówczesna waluta, dolar zimbabweński, traciła na wartości tak szybko, że ludzie musieli nosić torby pełne banknotów, aby kupić podstawowe produkty spożywcze.
Powiązanie nowej waluty ze złotem jest rozwiązaniem, które ma zapewnić to, że taka sytuacja już się nie powtórzy.
Przyczyną chaosu kilkanaście lat temu było niekontrolowane drukowanie pieniędzy przez rząd, co miało na celu spłacenie rosnących długów i sfinansowanie wydatków państwa. Kryzys walutowy nadwyrężył nie tylko zaufanie do rządu, ale także do zimbabweńskiej waluty fiducjarnej.
To taki rodzaj waluty, której kurs jest płynny. Jest nią np. polski złoty, dolar amerykański czy euro. Taka waluta nie jest powiązana ze złotem.
Natomiast ze złotem sprzężony jest ZiG, który zastąpił owianego złą sławą dolara Zimbabwe. Zanim został on zastąpiony, stracił prawie całą swoją wartość w stosunku do dolara amerykańskiego.
ZiG jest już szóstą próbą posiadania własnej funkcjonującej waluty w Zimbabwe w ciągu ostatnich 15 lat i jest wspierany przez rezerwy walutowe, a także metal szlachetny.
W zeszłym miesiącu rząd Zimbabwe poinformował, że stworzony został nowy plan, aby porzucić dolary amerykańskie na rzecz waluty opartej na kruszcu we wszystkich transakcjach.
Prezydent Zimbabwe, Emmerson Mnangagwa, zasugerował możliwość przyjęcia ZiG jako jedynej waluty już w 2026 roku. Początkowo zakładanym terminem był 2030 rok.
Tekst przygotował FXMAG