Producenci czekolady mają poważny problem. Kakao jest najdroższe od ponad 4 dekad. Pogodowe zakłócenia odbijają się na plantacjach, windując ceny kluczowych surowców.
Ceny kakao biją rekordy!
W tym tygodniu ceny kakao wzrosły do najwyższego poziomu od 44 lat. Rośnie światowy popyt, głównie w Azji, a towarzyszy mu ograniczona podaż w Afryce Zachodniej. Złe warunki atmosferyczne obniżają rentowność plantacji.
Cena kakao z dostawą w grudniu wzrosła na giełdzie w Nowym Jorku do 3786 USD za tonę metryczną, najwyższego poziomu od stycznia 1979 r. To więcej niż w 2011 r., gdy miała miejsce wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Warto przypomnieć, że ceny, jakie otrzymują farmerzy w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej są ustalane odgórnie przez władze. Mają one uwzględniać rosnące koszty produkcji. Te dwa państwa odpowiadają za ⅔ światowej podaży.
El Niño z coraz większym wpływem na zbiory
El Niño dewastuje afrykańskie plantacje. Susza w Afryce Zachodniej negatywnie wpływa na uprawę surowca. Szacuje się, że obecne zbiory będą nawet o 25% mniejsze.
W ujęciu historycznym najwyższe ceny kakao obserwowano w latach 70. XX wieku, a w 1977 r. cena osiągnęła poziom 5379 USD za tonę w lipcu 1977 r.
Ceny kakao rosną nawet szybciej niż cukru. Producenci słodyczy, w tym gigant Mondelez International przewidują, że wpływ wysokich cen będzie widoczny na rynku dopiero w 2024 r. Przedstawiciele Rady ds. Kawy i Kakao (CCC) poinformowali, że będą przeciwstawiać się próbom obniżenia składek rynkowych. To odpowiedź na żądania światowych koncernów do zrewidowania wysokich cen. CCC rozpoczęło sprzedaż kontraktów eksportowych na sezon 2024/25, ale wiele firm odmawia zakupu, nie zgadzając się na ustalone warunki. Wybrzeże Kości Słoniowej nalicza również tzw. premię za pochodzenie, która uwzględnia różnice jakości ziaren pochodzących z różnych źródeł. Korporacje chcą, aby wartość ta była ujemna.
“W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy sprzedaż kontraktów eksportowych na sezon 2024/25 po aktualnej cenie rynkowej, ale międzynarodowe koncerny zwróciły się do nas z żądaniem zmniejszenia różnicy w pochodzeniu, która od wielu miesięcy wynosi już zero” – przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera Yves Brahima Kone, dyrektor generalny Rady ds. Kawy i Kakao (CCC).
Kakao daje kilka możliwości inwestycyjnych. Benchmarkiem cenowym są kontrakty futures na nowojorskiej giełdzie ICE (CC). Jeden kontrakt odpowiada 10 tonom metrycznym surowca. Można zdecydować się również na instrumenty pochodne z rynku OTC. Kontrakty różnicowe dostępne na platformach brokerów CFD.
Tekst przygotował FXMAG