Dlaczego Amerykanie tak bardzo przepłacają i co z tym zrobią?
Amerykanie słono przepłacają za lek na cukrzycę i otyłość
Lek Ozempic, znany także jako Wegovy, przez wielu uznawany jest za rewolucyjne rozwiązanie w leczeniu otyłości czy cukrzycy. Sukces nowego specyfiku zapewnił duńskiej firmie Novo Nordisk ogromny zastrzyk finansowy.
Akcje Novo Nordisk wzrosły o setki procent, a firma stała się największą spółką na europejskich giełdach akcji. Gwałtownie zwiększyły się również przychody i dochody farmaceutycznego giganta.
Zysk netto Novo Nordisk wzrósł w 2023 roku o zawrotne 51% do ponad 11 mld EUR w 2023 roku. Potem, zwiększył się o kolejne 28% rdr w I kwartale 2024 roku.
Być może tak duże zyski są efektem cenowej dyskryminacji geograficznej. Okazuje się, że firma oferuje przełomowy lek Ozempic w zupełnie różnych cenach zależnie od regionu.
Lek ten jest znacznie droższy w Stanach Zjednoczonych niż w innych krajach rozwiniętych. Cena katalogowa Ozempic w USA wynosi około 936 USD miesięcznie.
Jest to blisko 10 razy więcej niż w Polsce. Cena katalogowa w naszym kraju wynosi około 403,45 PLN (około 100 USD), wynika z danych mp.pl.
W Polsce jest jednak drożej niż w innych krajach Europy
W Wielkiej Brytanii jest to około 93 USD, a we Francji 83 USD.
Ozempic jest w Polsce lekiem refundowanym. Pacjenci skorzystać mogą z ulgi i płacić za niego około 30% podanej wcześniej ceny. Dla osób uprawnionych po 65. roku życia może być on nawet darmowy.
Podobne różnice cenowe dotyczą Wegovy, który jest bardzo podobnym lekiem do Ozempic. Jest on oparty na tej samej substancji czynnej. Specyfiki różnią się liczbą dawek (Wegovy to jedna dawka, Ozempic to cztery) oraz przeznaczeniem (Wegovy kontroluje masę ciała, a Ozempic wskazany jest u dorosłych z cukrzycą typu 2).
Lek Wegovy na receptę kosztuje około 1350 USD w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem, w Polsce jest to nawet 4 razy mniej. Jego cena w naszym kraju waha się między 1200 a 1700 PLN.
Lek w Polsce jest w podobnej cenie jak np. w Niemczech. Gdzie kosztuje przeciętnie około 310 EUR, czyli mniej więcej 1350 PLN.
Dlaczego w USA przepłaca się za leki?
Dlaczego Amerykanie płacą za ten sam lek kilka razy więcej niż Europejczycy? Wynika to z tego, że rządy europejskich krajów negocjują bezpośrednio z firmami farmaceutycznymi w celu ustalenia niższych cen leków.
Państwa te posiadają rozbudowane systemy opieki zdrowotnej, odpowiednie resorty i ministerstwa. W rezultacie, mogą podejmować odpowiednie negocjacje z takim gigantem jak Novo Nordisk.
Stany Zjednoczone tego nie robią. To zasadnicza przyczyna tak dużych różnic w cenach katalogowych, które są nawet 10-13 razy wyższe.
W USA nadeszła jednak ważna zmiana. Amerykański rząd wprowadził w 2023 roku przepisy, które mają umożliwiać negocjacje z koncernami w ramach opieki zdrowotnej Medicare.
Jednak do tej pory programem objęte zostało zaledwie 10 leków, wynika z informacji Healthline. Leczenie otyłości nie jest zawarte w jego ramach, zatem lek Wegovy również nie.
Obecnie dostęp do leków przeciw otyłości w Stanach Zjednoczonych jest ograniczony głównie do osób, które mogą sobie pozwolić na pokrycie kosztów z własnej kieszeni lub posiadających odpowiednie prywatne lub firmowe ubezpieczenie.
Wzburzenie wobec wysokich cen leków Wegovy i Ozempic sprawiło, że prezes Novo Nordisk, Doug Lang, został wezwany do stawienia się przed amerykańską Senacką Komisją Zdrowia, Edukacji, Pracy i Emerytur.
Amerykanie mają dość bycia oszukiwanymi przez gigantyczne firmy farmaceutyczne, które każdego roku osiągają ogromne zyski, jednocześnie pobierając od nas skandaliczne ceny. – stwierdził Bernie Sanders, przewodniczący Komisji.
To oczywiste. To proste. Chcemy, aby Novo Nordisk przestało oszukiwać Amerykanów i naliczać nam ceny, które są znacznie wyższe niż w innych krajach. dodał.
Populistyczne słowa mogą trafić do wyborców, ale powód wysokich cen jest prosty:
prywatny system opieki zdrowotnej w USA nie ma odpowiednich procedur do negocjacji cen. O dziwo, polska służba zdrowia wypada w tym zakresie zaskakująco pozytywnie na tle Stanów Zjednoczonych.
Novo Nordisk odpowiedział na zaproszenie amerykańskiej komisji senackiej. Producent leków argumentował, że część przychodów ze sprzedaży Ozempic i Wegovy trafia do pośredników w USA w sposób, w jaki nie ma to miejsca w Wielkiej Brytanii i Europie.
W rezultacie, Novo Nordisk otrzymuje tylko około 60% ceny katalogowej, podał Bloomberg. Jednak to wciąż ponad dwukrotnie wyższa stawka niż w Polsce czy Niemczech.
Z niecierpliwością czekamy na omówienie rozwiązań, które zapewnią dostęp i przystępność cenową dla wszystkich pacjentów w złożonym amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. – czytamy w komunikacie Novo Nordisk.
Tekst przygotował FXMAG