Stopa zwrotu to jedna z najważniejszych miar dochodu z danej inwestycji. Dlaczego warto umieć obliczać tę wielkość? Ponieważ pozwala ona określić, ile de facto zarobiliśmy. Jak wyznaczyć stopę zwrotu i czym właściwie jest ten parametr? Sprawdź!
Co to jest stopa zwrotu z inwestycji?
Giełda i trading rządzą się niekiedy bardzo prostymi prawami. Podstawowa zasada brzmi, że inwestujesz, aby uzyskać dochód. Miarą owego dochodu jest właśnie stopa zwrotu z inwestycji. Ta wielkość określana jest często także jako stopa dochodu lub po prostu zwrot z inwestycji. W większości przypadków zwykło się podawać ją w skali rocznej. Dzięki temu możesz łatwo oszacować, jaki jest faktyczny zysk z danej inwestycji.
Stopa dochodu jest wielkością, która określa rentowność inwestowania. W dużym skrócie ta wielkość to roczny dochód netto z inwestycji, który wyrażony jest jako procent początkowych kosztów. Stopa dochodu pozwala zobaczyć, czy dana inwestycja jest opłacalna.
Co ważne jasno określona stopa zwrotu daje możliwość w bardzo łatwy sposób porównać rentowność danej inwestycji z innymi możliwościami lokowania kapitału dostępnymi na rynku. Warto przy tym pamiętać, że porównanie stóp zwrotu ma sens tylko w tej samej klasie ryzyka – im bardziej ryzykowny instrument, tym wyższej stopy zwrotu powinniśmy wymagać.
Warto wiedzieć, co oznaczają konkretne stopy dochodu. Ujemne dają informację, że zanotowaliśmy stratę, dodatnie to efekt osiągniętego zysku, natomiast stopa zwrotu równa zeru oznacza, że nasz wynik nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego okresu.
Jak obliczyć stopę zwrotu?
Stopa zwrotu to najprostszy i najbardziej czytelny wskaźnik pokazujący, jak efektywna jest dana inwestycja. Oto jak można ją obliczyć:
Stopa zwrotu – wzór: [(Wartość końcowa inwestycji / Wartość początkowa inwestycji) – 1] * 100% |
Dzięki tej uproszczonej kalkulacji możesz w kilka chwil zobaczyć, ile wynosi Twój zysk z inwestycji. Przykładowo, jeśli wartość końcowa inwestycji to 1200 zł, natomiast początkowa wynosi 1000 zł, zwrot będzie równy 20%.
Powyższy wzór jest bardzo uproszczonym sposobem na obliczenie zwrotu z inwestycji. Dla osób zajmujących się inwestowaniem dostępnych jest o wiele więcej metod obliczeniowych. Można wśród nich wymienić m.in. prostą stopę zwrotu (SRR – simple rate of return), w której oblicza się stosunek korzyści netto uzyskanych w drodze inwestowania do wartości zaangażowanego kapitału.
Wiele osób posługuje się także ROI, czyli return on investment – prostą stopą zwrotu nakładów inwestycyjnych. W tym wzorze zestawia się zysk operacyjny opodatkowany do całkowitego nakładu inwestycyjnego.
Ciekawą opcję stanowi także ROE (return on equity), czyli prosta stopa zwrotu z kapitału własnego. Tutaj zysk netto zestawiany jest z nakładami inwestycyjnymi finansowanymi kapitałem własnym. W tym wskaźniku widać efekt dźwigni finansowej – im wyższa dźwignia, tym wyższego ROE możemy oczekiwać w razie powodzenia inwestycji.
Metody różnią się od siebie i pozwalają na wykonanie obliczeń w zależności od tego, jakiej inwestycji dokonujemy.
Inne rodzaje stóp zwrotu
Uczestnicząc w rynku inwestycyjnym, warto jest poznać różne rodzaje stóp zwrotu. Należą do nich m.in.:
- Nominalna stopa zwrotu – szacunkowy przychód w stosunku do wkładu w daną inwestycję.
- Realna stopa zwrotu – nominalna stopa zwrotu skorygowana o oczekiwaną stopę inflacji.
- Efektywna stopa zwrotu – roczny, rzeczywisty wskaźnik zysku.
Stopy zwrotu dzieli się też ze względu na okres, jaki obejmują. Tym samym możemy obliczyć miesięczną, roczną, dwuletnią, trzyletnią czy całkowitą stopę zwrotu.
Wady i zalety stopy zwrotu
Generalnie stopa zwrotu jest bardzo czytelnym i jasnym określeniem tego, jaki zysk wypracowała Twoja strategia inwestycyjna. Dzięki prostemu sposobowi wyliczenia, w kilka chwil możesz dowiedzieć się, jak wygląda zwrot z inwestycji. Ponadto do wykonania obliczeń nie potrzebujesz zaawansowanych danych, a jedynie bardzo podstawowe parametry. Podany w poprzednim akapicie wzór jest zdecydowanie prosty do wyliczenia.
Niestety, metoda obliczania stóp zwrotu ma też pewne nieścisłości. Ten sposób nie uwzględnia przede wszystkim zmian, jakie zachodzą w wartości pieniądza w czasie. To ważne szczególnie przy dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. Można więc wywnioskować, że obliczenia związane ze stopami zwrotu są dość uproszczonym obrazem rzeczywistości. Warto bowiem pamiętać, że pieniądz jutro jest zawsze mniej warty niż pieniądz dziś, co nie pozostaje bez wpływu na profesjonalne obliczenia.
Chcąc inwestować długoterminowo, warto jest brać pod uwagę także inne czynniki jak chociażby ryzyko inwestycyjne, zmienną wartość pieniądza w czasie czy inflację.
Wysokie stopy zwrotu – rodzaje inwestycji
Wiele osób zastanawia się, który rodzaj inwestowania przynosi najwyższe stopy zwrotu. Często najbardziej opłacalnymi inwestycjami są te, które odznaczają się wyższym ryzykiem. Co ważne, może to być lokowanie pieniędzy w naprawdę różne opcje rynkowe.
Z jednej strony pojawiają się więc inwestycje w akcje firm lub w podmioty, które wypłacają regularną dywidendę. Możesz tu wybierać stabilne finansowo przedsiębiorstwa lub te, realizujące zupełnie nowe przedsięwzięcia, które odznaczają się dużą innowacyjnością. Zwrot z takich transakcji może być naprawdę satysfakcjonujący. Innym pomysłem są fundusze inwestycyjne, ale także cieszące się od lat dużą popularnością nieruchomości czy wszelkie opcje alternatywne, np. kryptowaluty.
Warto nadmienić, że każdy rodzaj inwestowania niesie pewne ryzyka. W związku z dużą zmiennością na rynku, dobrze jest więc prawidłowo oszacować, w które inwestycje jesteśmy w stanie wejść. Przed lokowaniem środków warto jest też zastanowić się, które projekty są zgodne z naszą indywidualną tolerancją na ryzyko. Kluczowe jest także dobre rozplanowanie dywersyfikacji portfela.
Interesują Cię zagadnienia dotyczące inwestowania? Koniecznie dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School. Zyskasz tu dostęp do wiedzy praktyków, którzy z powodzeniem realizują swoje transakcje rynkowe. Sprawdź ciekawe materiały wideo, a także zweryfikuj swoją wiedzę, podchodząc do egzaminu i zdobywając status klienta doświadczonego!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.