Od roku trwa bessa na diamentach. Nadeszła po wielkiej hossie z okresu marzec 2020 – marzec 2022. „Ta bessa to rodzaj presji wywieranej na Rosję, bo dla niej diamenty są jednym z najważniejszych surowców eksportowych, obok ropy i niklu” – wyjaśnia w rozmowie z FXMAG prof. Krzysztof Borowski z SGH.
Od końca marca 2020 do początku marca 2022 indeks cen diamentów IDEX DIAMOND INDEX urósł o 36%. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadł o -18%. Czy pękła bańka na diamentach? Porozmawialiśmy o tym z prof. Krzysztofem Borowskim z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej (SGH), który obserwuje szeroki rynek inwestycyjny, w tym rynek diamentów.
Piotr Rosik (z-ca redaktora naczelnego FXMAG): Panie profesorze, była wielka hossa na diamentach i się skończyła. To bańka pękła?
Krzysztof Borowski (profesor SGH): Diamentowa hossa z lat 2020-22 była spowodowana ucieczką pieniędzy w stronę inwestycji alternatywnych, wywołaną wzrostem inflacji i zawirowań na rynkach finansowych. W takich okresach inwestycje alternatywne cieszą się dużym zainteresowaniem.
Wzrost indeksu rynku diamentów wykazywał znaczą dywergencję np. z ceną akcji kopalni Alrosa. Notowania tej kopalni ustanowiły swój szczyt w okolicach sierpnia 2021 r., aby potem wejść w trend spadkowy. W przypadku innych kopalni nie było widać tego typu dywergencji, np. akcje Rio Tinto, giganta który operuje na rynku wielu surowców, zwyżkowały od października 2021 do marca 2022 r.
Warto dodać, że w okresie Covidu-19 wiele szlifierni w Indiach zostało zamkniętych, co przełożyło się na spadek ilości sprzedawanych brylantów, ale aktualnie ich liczba powoli powraca do stanu sprzed pandemii. Na tamtym rynku szlifują swoje diamenty głównie wydobywcy z Chin, Rosji i Australii.
Notowania Alrosa na tle Rio Tinto – 5 lat
Ale wybuch konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą spowodował jedynie nieznaczny wzrost indeksu Idex Diamond Index. A potem zaczęła się bessa…
Tak, na tym indeksie doszło do ustanowienia szczytu w okolicy dnia kobiet w 2022 r. Tak na marginesie, wiele indeksów tworzy w pobliżu 8 marca maksima cenowe, pamiętamy chociażby ostatni spadek indeksu WIG20 w tym roku.
Należy pamiętać, że Rosja – a głównie Alrosa – jest jednym z największych producentów diamentów na świecie. W 2021 r. wydobyto tam 39,12 mln ct, na drugim miejscu znalazła się Botswana – 22,88 mln ct, a na trzecim Kanada – 17,62 ct. Poza tym na koniec 2022 r. oficjalne zapasy diamentów Rosji były równe 600 mln ct, tj. ok. połowy wszystkich światowych zapasów sięgających 1,3 mld ct. Wynika z tego, że statystycznie co drugi szlifowany diament pochodzi z tego kraju.
W związku z powyższym, diamenty uznałbym za strategicznie ważny surowiec dla Rosji, podobnie jak ropę naftową, w pozyskiwaniu środków z zagranicy. Oczywiście, to nie jest taki sam poziom dolarowy, nominalny.
Notowania IDEX Diamond Index – 5 lat
Tekst przygotował FXMAG