Czy ludzie są szczęśliwi w swoich ojczyznach?
Sieć Iris, której przedstawicielem w Polsce jest ACR Rynek i Opinia przeprowadziła badanie w wybranych kilkunastu państwach świata z różnych kontynentów, w którym spytała respondentów o kilka kwestii dotyczących ich ogólnego zadowolenia z kraju, w którym żyją. W przypadku niektórych narodów odpowiedzi mogły okazać się zaskakujące. Zanim przedstawimy wykresy, warto zapoznać się z metodyką, by były one dla nas czytelne:
Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI w 18 krajach pomiędzy styczniem a marcem 2024 roku na reprezentatywnych próbach ludności w wieku 18+. W każdym z krajów badanie było przeprowadzone na próbie o liczebności 500 respondentów, a w Polsce na próbie N=1000 respondentów. Określenie na wykresach T2B oznacza 2 najwyższe odpowiedzi a BTB – 2 najniższe odpowiedzi. – czytamy na stronie ACR Rynek i Opinia
Pierwszym, jakże ważnym pytaniem w ankiecie było: „Jak daleko lub jak blisko jest twój kraju do kraju twoich marzeń?”. W myśl zasady „wszędzie lepiej tam, gdzie nas nie ma”, większość przepytanych narodów raczej swojego państwa za marzenie nie uznała. Wyjątkiem są natomiast Malezyjczycy. Tylko tam większość osób dała swojemu krajowi więcej najwyższych ocen niż najniższych. Następni w kolejności, ale ze sporą stratą w poziomie zadowolenia są Kanadyjczycy, Meksykanie i Litwini. W stawce 18 państw Polacy uplasowali się na 7 miejscu. Niemniej, złe opinie zdecydowanie zdominowały te bardzo dobre.
Źródło: Badanie Iris/ ACR Rynek i Opinia
Polakom daleko jednak do tych najbardziej niezadowolonych narodów. Zdecydowanie gorzej swój kraj postrzegają Kolumbijczycy, Nigeryjczycy, a najgorzej Bułgarzy. Ciekawostką w tym zestawieniu jest Japonia. Choć nie znalazła się na szarym końcu zestawienia, to właśnie jej obywatele udzielili najmniejszej ilości tych najbardziej pozytywnych odpowiedzi. Nie było też aż tak dużo skrajnie negatywnych, stąd takie miejsce Japonii w stawce.
Czy życie w Polsce to piękny sen?
Ankietowanych zapytano także o to, czy życie w swoim kraju bardziej przypomina im piękny sen, czy może jednak koszmar. Pytanie niby uderza w podobne emocje, co poprzednie, ale jednak przez jego sformułowanie otrzymano inne wyniki. Przy tak przedstawionej kwestii otrzymano dużo więcej dodatnich rezultatów. Było ich aż 12. Co ciekawe, tym razem najlepiej nie wypadli już Malezyjczycy, a mieszkańcy Peru. Wynika to z tego, że tylko garstka Peruwiańczyków może uznać swoje życie za koszmar.
Źródło: Badanie Iris/ ACR Rynek i Opinia
W tym zestawieniu Polacy wypadają już nieco gorzej. Jak widać na wykresie, to konsekwencja dużej ilości bardzo negatywnych odpowiedzi. Tylko Nigeryjczycy i Turcy częściej przyrównywali swoje życie do koszmaru niż Polacy. Tu znów zaskakuje Japonia, która przynajmniej według obowiązujących w naszym kraju stereotypów i przekonań powinna charakteryzować się lepszą oceną życia. Tymczasem znalazła się w wąskim gronie krajów z ujemnym bilansem.
Tekst przygotował FXMAG