Formacja młota to jeden z najpopularniejszych układów na wykresach świecowych. Symbolizuje całkowite odwrócenie obecnego trendu zniżkowego. Sprawdź, dlaczego zdecydowanie warto poznać i zrozumieć to ważne pojęcie z zakresu analizy technicznej!
Formacja młota – czym jest?
Opisując popularną formację młota, warto zacząć od tego, że pojawia się ona na tzw. japońskich wykresach świecowych. Świece japońskie (nazwa pochodzi m.in. od specyficznej budowy tego typu oznaczeń na wykresach) pozwalają przedstawiać graficznie dane dotyczące ruchów cen. Dzięki nim już jeden rzut oka na wykres pozwala określić, jakie były maksima i minima cenowe oraz wartości otwarcia i zamknięcia danego waloru.
Formacja młota jest jedną z formacji, które pojawiają się podczas wykonywania analizy technicznej. Warto dodać, że formacje to charakterystyczne, powtarzalne układy, które można zaobserwować cyklicznie na wykresach. Mogą one przybierać różne formy i wskazywać na kontynuację lub zmianę trendu. Formacja młota to układ, który należy do formacji odwrócenia – czyli zmiany panującego trendu.
Formacja młota – kiedy się pojawia?
Jak zauważyć formację młota na danym wykresie? Jest na to kilka sposobów. Formacja świecowa młot, która należy do formacji odwrócenia trendu, pojawia się na dołkach. Ma to miejsce, gdy cena zbliża się poniżej poziomu otwarcia świecy, po czym zyskuje i zamyka się w pobliżu ceny otwarcia lub jest jej równa. Tak tworzy się kształt podobny do młota.
Giełdowa formacja młota to silny sygnał odwrócenia trendu zniżkowego. Świetnie pokazuje zmianę nastawienia inwestorów. Największym potwierdzeniem dla formacji młota jest uprzednie pojawienie się trzech spadkowych świec. Taki układ pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa określić kierunek poruszania się rynku – z bessy do hossy.
Jak wygląda formacja młota?
Tak jak w przypadku innych układów, tak i dla formacji młota można wyróżnić pewne główne charakterystyczne cechy. Po pierwsze, formacja młota ma mały korpus oraz długi dolny cień, który jest dłuższy niż korpus świecy (dwu lub trzykrotnie). Co ważne, w tym przypadku kolor korpusu nie ma znaczenia – może być jasny lub ciemny.
Warto pamiętać, że nie każdy młot będzie zawsze w 100% potwierdzeniem odwrócenia trendu zniżkowego. Najbardziej wiarygodną formacją młota jest ta, która pojawia się w po okresie spadkowym. Jeśli młot zarysowuje się bez poprzedzenia wyraźnymi spadkami – najprawdopodobniej będzie to chwilowe wahanie rynku, bez zmiany trendu spadkowego na wzrostowy. Młot potrzebuje także dużych poziomów wsparcia.
Giełda – formacja młot. Jak i kiedy powstaje?
Giełdowa formacja młota pojawia się, gdy do głosu dochodzą inwestorzy nastawieni byczo. Niedźwiedzie powoli wycofują się z rynku, ustępując właśnie bykom. Sygnały, które daje silna formacja młota są traktowane zazwyczaj jako bardzo wiarygodne. Ich potwierdzeniem może być, oprócz wspomnianych wcześniej trzech świec spadkowych, pojawienie się kolejnej świecy – tym razem wzrostowej.
Jak interpretować formację młota? Dobrze jest wiedzieć, że jeśli pojawia się ona na wykresie giełdowym, to jest jaskółką zmian w nastawieniu inwestorów. Ich podejście do rynku zaczyna być bardziej optymistyczne, co może potwierdzać wzmocnienie, które następuje na wykresach. Z formacji młota można korzystać na rynku Forex, giełdzie czy rynku surowcowym.
Odwrócony młot – inna wariacja na wykresie
Oprócz tradycyjnej formacji młota na wykresach może pojawić się także odwrócony młot. Ten układ wygląda dokładnie tak, jak się nazywa. Pojawia się tutaj młot, ale w wersji odwrotnej – mały korpus (biały lub czarny) łączy się z długim cieniem, lecz nie dolnym – jak w przypadku tradycyjnego młota – a górnym.
Proporcje w tym układzie są podobne do tych, które pojawiają się w młocie. Oznacza to, że górny cień powinien być dłuższy dwukrotnie lub trzykrotnie od korpusu. Z kolei dolny cień zdecydowanie nie powinien być dłuższy niż korpus. Optymalnie powinien stanowić ok. 20% całej świecy.
Formacja odwróconego młota – co oznacza?
Odwrócony młot pojawia się po następujących po sobie spadkach i wskazuje możliwość zmiany kierunku trendu. Potwierdzeniem dla takiego rozwoju sytuacji jest np. kurs powyżej korpusu formacji, który pojawia się w kolejnej sesji. Co istotne, formacja odwróconego młota jest formacją pozytywną i daje sygnał do kupna.
Ważny element, który daje wskazanie, że odwrócony młot jest wiarygodny, to – podobnie jak w przypadku młota – dodatkowe potwierdzenie. Wynika ono ze wspomnianego otwarcia kolejnej sesji powyżej korpusu odwróconego młota. Jeśli na wykresie zamknięcie odbyło się w okolicach kursu minimalnego i nastąpił wzrost kursu do wyższego poziomu, dodatkowe potwierdzenie jest bardzo ważne.
Formacje świecowe młota i odwróconego młota to ważne wskaźniki, które mogą pokazywać pewne tendencje rynkowe. Warto jest je poznać i korzystać z nich podczas dokonywania analiz rynkowych.
Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat inwestycji – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Zdobądź ciekawe materiały, które pozwolą Ci podejmować jeszcze pewniejsze decyzje na rynku. Pamiętaj jednak, że żadna, nawet najlepsza technika inwestycyjna nie gwarantuje zysków – dlatego nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.