Grid trading to strategia, w której wykorzystuje się tzw. siatkę zleceń. Jest ona rozmieszczana w kilku punktach – pod i nad obecną ceną rynkową. Pod ustawiamy zlecenia kupna, zaś nad – zlecenia sprzedaży. Jak taki swoisty handel siatkowy, czyli gridowanie, działa w praktyce? Sprawdź!
Co to jest grid trading?
Grid trading to jedna ze strategii inwestycyjnych wykorzystywanych na rynkach, które mają tendencję do „chodzenia w bok”. Gridowanie z powodzeniem stosuje się m.in. na rynku Forex, gdzie skądinąd często dochodzi do konsolidacji. To właśnie przy konsolidacji trader ma szansę zarobić najwięcej. Nieco rzadziej stosuje się natomiast gridowanie na silnie trendowych rynkach – kryptowalutowym, surowców czy akcji.
Głównym aspektem gridowania jest tworzenie pozycji kupna i sprzedaży powyżej i poniżej aktualnej ceny wybranego aktywa. Do tego celu używa się zleceń oczekujących. Proces można wykonywać manualnie lub automatycznie – za pomocą specjalnie zaprojektowanych algorytmów.
Grid trading to działanie, które ma na celu składanie najczęściej zautomatyzowanych zleceń w ustalonych odstępach czasowych. Trader zajmuje tu pozycje po coraz wyższych i niższych cenach – powyżej i poniżej ustalonego poziomu cenowego. Przykładowo, bieżąca cena kryptowaluty to 22 dolary, a opcja sprzedaj to 23 (pierwszy próg) i 24 dolary (drugi próg), natomiast kup – 21 (pierwszy próg) i 20 dolarów (drugi próg). Dzięki temu na zmiennym rynku można kupować nisko i sprzedawać wysoko. Rozmieszczenie zleceń oczekujących tworzy formę siatki. Tego typu podejście, w którym wykorzystuje się naturalne ruchy cen pozwala na zarobek właśnie wtedy, gdy pojawiają się optymalne wahania cen. I to zarówno, gdy rynek pozostaje w danym trendzie, jak i gdy ulega wahaniom.
Aby grid trading był skuteczny, należy umieć analizować dane historyczne, bacznie przyglądać się aktualnej sytuacji na rynku, śledzić wydarzenia geopolityczne, a przy tym nauczyć się testować tę strategię w różnych warunkach. Co więcej, warto pamiętać, że gridowanie jest dość ryzykowne i w niekorzystnych okolicznościach może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty depozytu zabezpieczającego. Dlatego nigdy nie należy inwestować środków na których utratę nie możemy sobie pozwolić – niezbędnych do spłaty zobowiązań lub bieżącego utrzymania.
Grid trading – jak to działa?
Gridowanie to w praktyce działanie, które polega na tworzeniu oczekujących zleceń kupna i sprzedaży. Są one składane w pewnych stałych odstępach czasu i razem przekładają się na konkretny system transakcji. Trader wykorzystuje tu zmienności pojawiające się na rynku. Gridowanie może być klasyczne,czyli nastawione na konsolidację lub trendowe – przeznaczone dla traderów chętnie korzystających z rynków trendowych.
Gridowanie krok po kroku:
Krok 1. Wybierz punkt startowy, od którego rozpoczynasz wdrażanie strategii
W tym momencie musisz także zacząć przewidywać, w jakim kierunku będzie podążał rynek. Jest to zadanie trudne i nierzadko obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu. Możesz bazować na wydarzeniach ekonomicznych, sytuacji makroekonomicznej czy innych elementach wpływających na rynek – jednak nigdy nie zyskasz pewności w kwestii dalszego rozwoju sytuacji.
Krok 2. Ustal liczbę poziomów, na których stworzysz swoją siatkę zleceń
Mogą to być np. dwa poziomy od aktualnego – dwa zlecenia buy stop oraz sell stop. Jedni traderzy stosują tu zasadę, że zlecenia są równo oddalone od siebie, inni ustawiają je w okolicach poziomów wsparcia i oporu. Wybór odległości zależy od tego, która strategia jest Ci bliższa.
Krok 3. Śledź, jak porusza się cena
W scenariuszu optymistycznym będzie ona szła w jednym kierunku (wzrost lub spadek), a Ty zanotujesz zyski. Może się też zdarzyć, że wszystkie zlecenia będą zaktywowane i osiągną take profit. To również pozytywna opcja. Najgorszym scenariuszem jest otwarcie zlecenia i nagła zmiana rynku oraz jego podążanie w zupełnie inną stronę. Tutaj może pojawić się strata.
Strategia grid trading – po co jest stosowana i przez kogo?
Jeśli masz pozycję buy na parze EUR/PLN, która zawierana jest przy cenach 4.2600 (pierwsza pozycja), 4.2400 (druga pozycja) i 4.2200 (trzecia pozycja), a aktualna cena wynosi 4.21 – to właśnie klasyczny grid. Stosowany jest on często do uśredniania pozycji stratnych.
Gridowanie to dobra opcja dla wszystkich, którym niestraszne jest podejmowanie konkretnego ryzyka. Ważne jest, aby inwestor umiał przy tym odpowiednio zarządzać swoją ekspozycją na wahania. Pomoże w tym m.in. optymalne ustawianie zleceń stop loss i take profit.
Strategię gridowania wybierają często inwestorzy, którzy chcą samodzielnie konfigurować parametry handlu. W grid tradingu mogą oni dopasowywać poziomy siatki, odległości jednej pozycji od drugiej i inne zmienne zgodnie z własnymi potrzebami i własnym systemem tradingu. Co więcej, ta strategia wybierana jest przez inwestorów, którzy lubią wyznaczać sobie sztywne ramy działania i trzymać się swojego planu. To doskonale chroni przed podejmowaniem decyzji w skrajnych emocjach.
Zalety i wady gridowania
Tak jak każda inna strategia, tak i grid trading ma swoje zalety i wady. Niewątpliwym atutem jest tutaj wspominana wcześniej możliwość ustawienia automatycznego gridowania. To rozwiązanie, które pozwala jeszcze lepiej wykorzystywać wszystkie nadarzające się okazje na rynku. Ponadto gridowanie nie jest strategią skomplikowaną. Istotą jest tutaj stworzenie siatki zleceń, dzięki której trader (przy sprzyjających okolicznościach rynkowych!) może czerpać zyski z inwestycji. Warto jednak najpierw zastanowić się, czy w pełni rozumiemy zarówno funkcjonowanie instrumentu finansowego którego używamy, jego koszty, jak i specyfikę rynku na którym się poruszamy.
Do minusów gridowania można zaliczyć duże ryzyko związane z tą strategią. Gdy pojawiają się bardzo silne trendy rynkowe, grid trading może doprowadzić nawet do pewnego piętrzenia się potencjalnych strat. Stąd też tak ważne jest tutaj zarządzanie ryzykiem. Warto też pamiętać, aby ustalone przez nas parametry (np. odstępy między siatkami) nie były zbyt agresywne. Może to bowiem generować wiele niebezpiecznych z punktu widzenia inwestora sytuacji.
Gridowanie często jawi się jako ciekawa strategia inwestycyjna. Należy jednak pamiętać o ryzyku, jakie niesie taki sposób obecności na rynku. Ponadto warto też mieć na uwadze, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie określić, w jakim kierunku będzie podążać dany rynek. Spekulacje odnośnie przyszłości to ryzykowny sposób na pomnażanie kapitału.
Chcesz pogłębiać wiedzę o handlu siatkowym i innych strategiach tradingu? Dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School i korzystaj z bezpłatnych materiałów, dzięki którym poznasz lepiej świat inwestowania!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.