„Uważamy, że w naszym kraju występuje strukturalny niedobór kilku milionów domów, to okazja” – powiedział prezes firmy budowlanej. Niespodzianka, nie chodzi o Polskę.
Spółka budowlana PulteGroup (PHM) stwierdziła, że „chroniczny niedobór mieszkań i domów w USA stanowi okazję do zwiększenia udziału w rynku”.
„Uważamy, że w USA występuje strukturalny niedobór kilku milionów domów” – powiedział Ryan Marshall, dyrektor generalny PulteGroup. „Nasze wyniki finansowe odzwierciedlają zarówno korzystne warunki popytu, jak i nasz zrównoważony model operacyjny, który pozwala nam skuteczniej zaspokajać indywidualne potrzeby konsumentów” – dodał.
Strukturalny niedobór kilku milionów domów
Spółka PulteGroup podała wyniki finansowe za I kwartał, które pobiły szacunki Wall Street. Inwestorzy rzucili się na jej akcje. PulteGroup odnotowała zysk w wysokości 3,10 USD na akcję przy przychodach w wysokości 3,95 mld USD. Analitycy z Wall Street spodziewali się zysku w wysokości 2,36 USD na akcję przy przychodach w wysokości 3,58 mld USD.
Jednak to nie wyniki tej spółki odbiły się szerokim echem na rynku, a wypowiedzi jej CEO. Marshall powiedział, że ceny domów prawdopodobnie wzrosną z powodu ograniczonych zapasów. Stwierdził także, że „w USA występuje strukturalny niedobór kilku milionów domów”.
Według szacunków firmy Statista, w USA pod koniec 2023 roku istniało około 241,2 mln domów. Sprzedano nieco ponad 4 mln domów, co jest najniższym wynikiem od 1995 roku (rok wcześniej sprzedano 5 mln, a w 2021 aż 6,1 mln). Z tego 668 tys. to były nowe domy, i drugi rok z rzędu ich sprzedaż poszła w dół.
Wysokie stopy procentowe w USA wstrzymują kupujących. Nie oczekuje się już, że Rezerwa Federalna obniży stopy w tym roku tak szybko, jak początkowo przewidywano. Według Freddie Mac, średnie oprocentowanie 30-letniej pożyczki na czas nieokreślony przekroczyło w zeszłym tygodniu 7%.
Tempo sprzedaży istniejących domów w marcu 2024 r. było słabe – wynika z danych National Association od Realtors (NAR). Aktywność na rynku mieszkaniowym spadła w marcu o 4,3% w porównaniu z lutym 2024 roku. Marcowa sprzedaż istniejących domów osiągnęła 4,19 mln sztuk, co oznaczało spadek o -3,7% r/r. Krajowa mediana ceny istniejących domów wyniosła w marcu 393 500 USD, co oznacza wzrost o 4,8% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej.
Zapas domów na sprzedaż poszedł w marcu w górę o 4,7% m/m do 1 110 000. W porównaniu z marcem 2023 r. poziom zapasów wzrósł o 14,4%. Sprzedaż domów jednorodzinnych spadła o 4,3% m/m, a sprzedaż mieszkań własnościowych spadła o 4,9% m/m. W porównaniu z marcem 2023, sprzedaż domów jednorodzinnych spadła o -2,8%, podczas gdy sprzedaż kondominiów spadła o 11,4%. Mediana ceny sprzedaży domów jednorodzinnych wzrosła o 4,7% do 397 200 USD r/r, a mediana ceny sprzedaży kondominiów wzrosła o 5,8% do 337 900 USD.
Tekst przygotował FXMAG