Bardzo ciekawe dane z Chin: dezinflacja cen konsumpcyjnych, deflacja cen producenckich w marcu. To oznacza, że presja na wzrost cen globalnych będzie malała.
Ceny konsumenckie i producenckie w Chinach kontynuowały dezinflację w marcu. To przyczyniło się do poprawy nastrojów podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej.
CPI najniżej od 18 miesięcy
Oto dane o inflacji w Chinach za marzec 2023:
- CPI spadł do 18-miesięcznego minimum na poziomie 0,7% r/r (1% poprzednio, 1% prognoza).
- Ceny konsumpcyjne drugi miesiąc z rzędu spadły w ucięciu m/r, tym razem o -0,3% (-0,5% w lutym, 0% prognoza).
- Ceny producentów spadły o -2,5% r/r, co oznacza najszybsze tempo dezinflacji od czerwca 2020 roku.
- Ceny żywności spadły -1,4% m/m (2,5% r/r).
- Ceny towarów wzrosły o 0,3% r/r.
To są bardzo optymistyczne dane dla całej światowej gospodarki. Jeśli inflacja spada w kluczowych krajach eksportowych, takich jak Chiny, to wywiera mniejszą presję na wzrost cen globalnych.
Warto zwrócić uwagę na deflację cen żywności. Chińskie władze zasugerowały, że słabość popytu utrzymuje się w warunkach nierównomiernego ożywienia gospodarczego.
„Raport o marcowej inflacji w Chinach sugeruje, że chińska gospodarka doświadcza procesu dezinflacji, co wskazuje na większą przestrzeń do poluzowania polityki monetarnej w celu pobudzenia popytu” – skomentował Zhou Hao, ekonomista Guotai Junan International.
Przypomnijmy, że chiński rząd chciałby, aby średnie ceny konsumpcyjne w 2023 roku wyniosły około 3%. W 2022 r. ceny wzrosły o 2% w skali roku.
PPI – tutaj już deflacja
Warto zwrócić również uwagę na indeks cen producentów (PPI), który spadł w najszybszym tempie od czerwca 2020 r., o -2,5% rok do roku. Było to zgodne z prognozą podaną w ankiecie Reutersa. Wskaźnik PPI jest traktowany jako wskaźnik wyprzedzający CPI.
Tekst przygotował FXMAG