Kurs dolara do złotego przed kilkoma dniami zahaczył o okrągły poziom 4,00 PLN, ale tydzień zakończył finalnie na 4,06 PLN. To nie koniec wzrostów USD, ostrzega bank. Nowa prognoza głosi, że jeszcze w tym roku zobaczymy o blisko 30 groszy droższego dolara. Kiedy miałoby to się stać?
Dolar może mocno podrożeć w kolejnych miesiącach, wynika z nowej prognozy banku BNP Paribas. Zasadnicza część zwyżki USD/PLN miałaby nastąpić już za kilkanaście tygodni. O konkretnych poziomach kursu dolara wyznaczonych przez BNP Paribas piszemy w artykule poniżej.
“Podtrzymujemy nasze bycze oczekiwania dotyczące dolara na 2025 rok (…)” – stwierdzili analitycy rynku walutowego z BNP Paribas.
Kurs dolara do złotego – optymistyczne założenia ma 2025
Kurs dolara powinien zyskiwać w 2025 roku, wynika z prognozy BNP Paribas. Sprzyjać mają temu tzry zasadnicze elementy.
“Po pierwsze, Fed nie obniży stóp w tym roku. Chociaż poprzeczka dla podwyżek jest z pewnością wysoka, nie wykluczamy ich i widzimy znaczącą szansę na podwyżki stóp Fed w tym roku” – podkreślili analitycy BNP Paribas.
Jest to zaskakująca prognoza, bowiem zasadniczo zarówno rynki finansowe, jak i konsensus prognoz ekonomistów zakłada cięcia stóp procentowych w USA w 2025 roku. Jeśli do obniżek nie miałoby dojść, to potencjalnie mogłoby się to okazać impulsem do wzrostu kursu dolara.
“Po drugie, taryfy celne nie są naszym zdaniem w pełni wycenione przez rynek. Zauważamy, że oczekiwania inflacyjne w USA pozostają znacznie niższe niż sugeruje nasza prognoza dla inflacji w USA (oparta na naszych własnych założeniach dotyczących ceł). Nasza analiza sugeruje, że tylko niewielką część siły dolara można przypisać bezpośrednio taryfom. Zauważamy także, że rynek walutowy nie dostosował się w pełni przed taryfami podczas poprzedniej administracji Trumpa: wystąpił efekt ich ogłoszenia (…), po którym dolar zyskał na wartości w momencie ogłoszenia/potwierdzenia szczegółów polityki celnej” – zaznaczyli analitycy BNP Paribas w analizie na temat kursu dolara.
“Po trzecie, dolar może zyskać na wartości nawet po osiągnięciu przez amerykańskie realne stopy procentowe szczytowego poziomu. Zauważamy, że podczas poprzedniej kadencji Trumpa realne stopy procentowe w USA osiągnęły szczyt pod koniec 2018 roku. Dolar zyskiwał na wartości przez cały 2019 rok, nawet gdy realne stopy w USA ostatecznie stały się ujemne.
Tekst przygotował FXMAG