Ceny Bid i Ask, a także Bid-Ask spread to terminy powszechnie używane w tradingu. Odnoszą się do cen, po których inwestorzy są gotowi kupić (Bid) lub sprzedać (Ask) aktywa finansowe. Co jeszcze warto wiedzieć o obu pojęciach? Sprawdź!
Bid/Ask – co to za ceny?
Pojęcia Bid i Ask powinien przyswoić sobie każdy, kto planuje wejść na rynek walut, indeksów, akcji czy innych instrumentów finansowych. Są to określenia, z którymi niejednokrotnie spotkasz się, korzystając z platform handlowych – szczególnie jeśli interesują Cię np. kontrakty CFD, czyli na różnicę kursową.
Bid vs Ask – wyjaśniamy oba pojęcia:
- Cena Bid – cena ofertowa; suma, za którą możesz sprzedać konkretne aktywo oraz cena, za którą inni inwestorzy są gotowi je kupić. Warto pamiętać, że cena Bid jest zawsze niższa od ceny Ask.
- Cena Ask – cena kupna; suma, za którą możesz nabyć konkretne aktywo i tym samym najniższa z możliwych cena, po której inni inwestorzy są gotowi je sprzedać. Cena Ask jest zawsze wyższa od ceny Bid. Często określa się ją ceną wywoławczą.
Przykładowo para cen Bid i Ask może prezentować się następująco: 140/150. To oznacza, że maksymalna cena, jaką chce zapłacić potencjalny klient, wynosi 140 jednostek danej waluty, natomiast najniższa kwota, na którą może zgodzić się dany sprzedawca, to 150.
Bid-Ask spread
Kolejnym kluczowym terminem w tradingu jest spread, czyli rozbieżność między kwotami Ask i Bid.
Spread to wartość określana często kosztem otwarcia danej pozycji na rynku. Dlaczego? Ponieważ spread to różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży danego instrumentu. Ta rozbieżność to swoisty wskaźnik, który mówi o płynności papierów wartościowych. Im węższy spread, tym większa płynność i odwrotnie – jeśli płynność jest mała, spread będzie szerszy.
W praktyce spread Bid-Ask pokazuje różnicę między najwyższą ceną, jaką kupujący może i chce zapłacić, a najniższą ceną, jaką sprzedający mógłby zaakceptować. To ważna wartość, ponieważ de facto są to koszty transakcji, które pobiera animator rynku. Koszty te mają istotny wpływ na ogólną rentowność danej inwestycji!
Cena Bid vs Ask – co na nie wpływa?
Warto dodać, że zarówno cena Bid, jak i Ask wykazują nieustanną zmienność. Różnice pojawiają się nawet w ciągu jednej doby, co generuje ciągłe zmiany na wykresach kursowych.
Wysokości Bid i Ask zależą od kilku czynników. Pamiętaj jednak, że jeśli nie chcesz zawierać transakcji po cenach określonych w danej chwili, możesz zawsze złożyć zlecenie oczekujące, które zostanie zrealizowane, gdy ceny osiągną wskazany przez Ciebie poziom.
Na cenę Bid i Ask wpływają:
- Płynność finansowa – tak jak wspominaliśmy wcześniej, im większa jest płynność, tym mniejsze będą spready. Niska płynność lub jej brak to szerokie spready, co przekłada się na wyższy koszt transakcji. Przykładem popularnej i bardzo płynnej pary walutowej, na której są niskie spready, jest EUR/USD. Niską płynność ma np. USD/PLN, co oznacza, że ta para cieszy się mniejszym zainteresowaniem traderów, a spready na niej są szersze.
- Zmienność– wysokość spreadu Bid i Ask kształtuje się także na podstawie sytuacji rynkowej oraz popytu i podaży. Jeśli na rynku pojawiają się kluczowe komunikaty gospodarcze i widoczna jest wyraźna zmienność, niektóre spready automatycznie rosną. Warto więc uważnie sprawdzać pojawiające się komunikaty i śledzić aktualne wiadomości, aby nie dać się zaskoczyć nagłym wzrostom.
Inne czynniki, które bezpośrednio kształtują ceny Bid i Ask, to m.in. zmienność stóp procentowych, bilans handlu zagranicznego, konkurencyjność danej gospodarki, wskaźnik CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) i indeks PPI (zmiany cen dóbr i usług na poziomie producentów), czyli wskaźnik poziomu inflacji.
Bid i Ask – otwieranie pozycji
Jeżeli zrozumiesz mechanizm funkcjonowania ceny Bid i ceny Ask, będzie Ci łatwiej ustalić moment, w którym dołączysz do rynku poprzez zakupy lub sprzedaż. Inna cena będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, jeśli będziesz grać na wzrosty, inna – jeśli grasz na spadki.
Prześledźmy to na przykładzie najpopularniejszej pary walutowej EUR/USD:
- jeżeli kupując EUR/USD, otwierasz pozycję długą i grasz pod wzrost kursu – w tym przypadku zawierasz transakcję Ask (kupna),
- jeśli chcesz zamknąć powyższą pozycję, szczególną uwagę zwracasz na cenę Bid (sprzedaży),
- w sytuacji, gdy kupujesz EUR/USD i otwierasz pozycję krótką, czyli grasz na spadek kursu, zawierasz transakcję po cenie Bid (sprzedaj),
- zamknięcie tej pozycji następuje po cenie Ask (kup).
Cena Bid i cena Ask, a także Bid-Ask spread to trzy podstawowe pojęcia związane z tradingiem. Jeżeli potrzebujesz więcej materiałów do nauki, sprawdź możliwości, jakie daje AvaTrade School. To darmowa platforma e-learninowa podzielona na 5 bloków tematycznych. Oprócz wiedzy teoretycznej znajdziesz tam wiele cennych rad od praktyków rynku!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.