Kurs eurodolara (EUR/USD): prognozy na najbliższe dni
Michał Krajczewski (Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego): Z uwagi na obecną różnicę w podejściu Fed (bardziej jastrzębi) i EBC (bardziej gołębi) do polityki monetarnej, kurs dolara względem euro może utrzymywać się na mocnym poziomie. To znaczy EUR/USD może konsolidować się w rejonie 1,06-1,07. Do czasu napływu albo nowych informacji ze strony politycznej (wybory w USA i we Francji) albo zmiany narracji rynkowej w przypadku liczby obniżek stóp procentowych przez Fed.
Kurs dolara australijskiego. Para EUR/AUD – przewidywania
Łukasz Zembik (Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers): Dolar australijski zyskał ostatnio po publikacji wskaźnika inflacji. W ujęciu rok do roku CPI urósł do poziomu 4 proc. Podczas gdy oczekiwania wskazywały na wzrost do 3,8 proc. z 3,6 proc. w kwietniu. To spowodowało, że rynek zaczął mocniej spekulować o możliwych podwyżkach stóp procentowych przez RBA. Wycena rynkowa obecnie urosła do ponad 30 proc. szans na realizację takiego scenariusza na sierpniowym posiedzeniu. Bank Rezerw Australii cały czas podkreślał ryzyko podwyższonej inflacji i nie wykluczał żadnej z opcji. Para EUR/AUD znalazła się najniżej od roku i oczekuję kontynuacji tej spadkowej tendencji notowań. Euro powinno być pod presją sytuacji politycznej w Europie. Nie otrzyma również wsparcia od „gołębio” nastawionego Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuję spadków w kierunku 1,5850.
Kurs złotego (EUR/PLN oraz USD/PLN) prognozy na drugie półrocze 2024
Michał Krajczewski: W związku z oczekiwaniem stabilizacji kursu EUR/USD, również w przypadku kursu krajowej waluty względem EUR albo USD nie spodziewałbym się większych zmian. Pomimo przejściowej deprecjacji złotego w trakcie miesiąca. Zyskiwał on w drugiej połowie czerwca, a w szerszym ujęciu EUR/PLN oraz USD/PLN znajdują się od początku roku w konsolidacji. Według ekonomistów BNP Paribas kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się na ok. 4,25 w horyzoncie końca roku, a USD/PLN na ok. 4,0.
Problemy polskiego złotego
Tomasz Gessner (analityk rynków finansowych w Tavex): Jeśli zestawimy dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego w równych proporcjach względem PLN, zauważymy, że jego kurs właśnie zbliżył się do wieloletniego kanału wzrostowego. Od kilku miesięcy widoczne jest wytracanie dynamiki umocnienia złotego. Z technicznego punktu widzenia, jest to korzystny moment na obronę wsparcia i rozwinięcie kolejnej fali osłabienia złotego wobec głównych walut, co wpisuje się w obserwowany od 2008 roku trend.
Kursy walut 2024 – zestawienie prognoz
- Kurs EUR/USD: 1,07 (Marcin Kiepas), 1,06-1,07 (Michał Krajczewski)
- Kurs EUR/PLN: 4,25 (Marcin Kiepas), 4,25 (Michał Krajczewski)
- Kurs USD/PLN: 3,97 (Marcin Kiepas), ok. 4,00 (Michał Krajczewski)
- Kurs CHF/PLN: 4,32 (Marcin Kiepas),
- Kurs EUR/AUD: 1,5850 (Łukasz Zembik).
Tekst przygotował FXMAG