Pojęcie zleceń oczekujących jest istotne dla każdego tradera. Pomagają sprawniej zarządzać ryzykiem i mogą dać szansę na zabezpieczenie kapitału w sytuacji, gdy rynek pójdzie w inną stronę, niż inwestor zakładał. Pomocne są tu zlecenia typu stop, które mają zastosowanie w momencie spadków cen. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z nich – zleceniu stop-limit.
Czym jest zlecenie stop?
Zlecenia typu stop to tzw. zlecenia z limitem aktywacji. Wykorzystywane są wtedy, gdy trader zakłada, że kurs wybranego instrumentu finansowego będzie podążał w przewidywanym przez niego kierunku. Bywa jednak, że inwestor z jakiegoś powodu przegapi moment na wyjście z transakcji lub rynek poruszy się w inną stronę. Trzeba bowiem pamiętać o zmienności, jaką cechuje się wiele instrumentów finansowych, oraz o ryzyku, jakie płynie z inwestycji w nie. Zlecenie typu stop może w takiej sytuacji pomóc zmniejszyć potencjalne straty. W jaki sposób?
Zamyka daną pozycję w określonym momencie. Dzięki temu trader nie ponosi dalszych strat. Nie da się oczywiście zniwelować ich całkiem, ale można zapobiec utracie całego kapitału.
Zlecenia stop pozostają oczekujące do momentu, gdy cena osiągnie ustalony pułap. Określa go inwestor na podstawie swoich prognoz na temat danego rynku oraz poziomu ryzyka, jakie jest w stanie zaakceptować.
Stop limit – co to jest za zlecenie?
Stop limit bardzo przypomina zlecenie stop loss, które określa próg straty na pozycji. W przypadku stop limit inwestor ustala dwie kwoty:
- Cena stop – gdy otwarta pozycja osiągnie lub przekroczy poziom, który inwestor wskazał jako cena stop, zlecenie stop-limit aktywuje się – jest to cena wywoławcza dla giełdy i sygnał dla brokera, kiedy ma utworzyć nowe zlecenie z niestandardową ceną (limit).
- Cena limit – cena, po której zlecenie się zrealizuje, kiedy pozycja osiągnie lub przekroczy poziom stop.
Przykład dla zlecenia stop limit
Inwestor kupuje instrument wart 10 dolarów. Chce się zabezpieczyć przed dużymi stratami, jeśli cena spadnie. W związku z tym ustawia zlecenie i ustala następujące kwoty dla każdego parametru:
- cena stop – 9 dolarów,
- cena limit – 8,5 dolara.
Jeśli cena aktywa spadnie do 9 dolarów, zlecenie stop-limit aktywuje się – ponieważ osiągnięty został poziom „stop”. W tym momencie broker będzie próbował sprzedać instrument po cenie 8,5 dolara lub wyższej. Jeżeli jednak cena spadnie poniżej tego poziomu, zlecenie nie zostanie zrealizowane.
Rodzaje zleceń stop limit
W zależności od rodzaju transakcji, jaką otwiera trader, wyróżnia się dwa rodzaje zleceń stop limit:
- stop limit kupno,
- stop limit sprzedaż.
Stop limit kupno ustawia się powyżej ceny rynkowej w przypadku krótkich pozycji. Stosuje się je, kiedy inwestor zamierza kupić aktywa, a rynek porusza się w górę.
Gdy instrument osiągnie określoną cenę stop, zlecenie się aktywuje. Zostanie jednak zrealizowane tylko wtedy, jeśli cena pozostanie poniżej ceny stop-limit. W przeciwnym razie nie dojdzie ono do skutku.
Stop limit sprzedaż ustawia się natomiast poniżej ceny rynkowej. Jeżeli cena instrumentu spadnie poniżej poziomu stop, zlecenie się aktywuje. W momencie gdy cena znajduje się w granicach limitu, który ustalił trader, zlecenie sprzedaży się nie realizuje. Jeśli zaś cena spadnie poniżej tego poziomu, nie uruchomi się.
Zalety i wady zlecenia stop-limit
Mimo tego, że zlecenia typu stop bywają pomocne i mogą ułatwić zarządzanie ryzykiem, nie są one pozbawione wad:
- nie ma gwarancji wykonania zlecenia nawet po osiągnięciu ceny stop – może to powodować większe straty, zwłaszcza na dynamicznych rynkach,
- niektórzy brokerzy pobierają wysokie prowizje za realizację zleceń tego typu,
- należy dobrze znać rynek i umieć identyfikować trendy, aby trafnie określać poziomy cen stop i limit.
Z drugiej strony zlecenia stop mogą zapobiec większym stratom, jeśli aktywo porusza się w przeciwnym kierunku, bo uruchamiają się nawet w momencie, gdy trader jest offline. Warto stosować je na niestabilnych i zmiennych rynkach, na których pojawiają się duże ruchy cenowe.
Największa zaletą zleceń stop-limit jest możliwość łatwiejszego planowania transakcji. Inwestor nie zawsze ma możliwość kontrolowania ceny, szczególnie jeśli dany rynek działa przez całą dobę. Z tego powodu może przeoczyć moment na zamknięcie pozycji i narazić się na straty.
Trzeba jednak pamiętać, że zlecenia tego typu są pomocą dla inwestora, ale nie chronią przed stratą całkowicie. Wiele zależy od wiedzy tradera, który samodzielnie ustala ceny dla zleceń oczekujących. Jego przewidywania mogą okazać się trafne, ale nie muszą – zawsze istnieje ryzyko, że rynek pójdzie w inną stronę, a ustawione zlecenie nie zostanie zrealizowane.
Jak wpleść zlecenia stop limit do swojej strategii inwestycyjnej?
Aby zwiększyć efektywność zleceń stop limit, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Należy zbadać zmienność instrumentów finansowych, na których się operuje – jeśli są one niestabilne, lepiej ustawić większy spread, co zwiększy szansę na realizację zlecenia.
- Zlecenia stop-limit przydają się szczególnie podczas handlu aktywami z niską płynnością oraz z dużym spreadem bid-ask (różnicą między ceną kupna i sprzedaży).
- Analiza techniczna pomaga określić wysokość cen stop i limit – ustalenie poziomów wsparcia i oporu (miejsc, w których popyt i podaż się równoważą) ułatwia wytypowanie, gdzie warto użyć zlecenia stop-limit.
Chcesz poznać więcej materiałów o inwestowaniu? Zarejestruj się na darmowej platformie e-learningowej AvaTrade School!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.