Praca w korporacji czy zatrudnienie małej prywatnej firmie? Dobrze znany dylemat udało się ubrać w statystyki. Wychodzi na to, że małe i średnie firmy są dwa razy mniej produktywne. Czy to zaleta czy wada?
Praca w korporacji znacznie bardziej produktywna, pokazują badania
Januszex czy korporacja? Wygląda na to, że jeśli praca ma być produktywna dla gospodarki, to pracownik dużej firmy produkuje znacznie więcej.
Choć małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za lwią część gospodarki, to ich produktywność w porównaniu do dużych firm jest dwa razy mniejsza. Takie wyniki nowego badania otrzymali ekonomiści z McKinsey.
Okazuje się, że pracownik firmy z sektora MŚP w Polsce wytwarzał w ostatnich latach średnio 50 tys. USD wartości dodanej. Jednocześnie, pracownik polskiej dużej firmy wytwarzał przeciętnie 100 tys. USD.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce stanowią trzon na jakiej zbudowana jest polska gospodarka. W Polsce sektor MŚP stanowi aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw.
W tym sektorze zawierają się firmy, które zatrudniają do 249 pracowników. Duże
przedsiębiorstwa to takie, których siła robocza to co najmniej 250 osób.
Co istotne, polskie małe i średnie firmy są w tyle za innymi krajami rozwiniętymi. W tej grupie państw, przeciętnie pracownik sektora MŚP wytwarza 60 tys. USD wobec 100 tys. USD.
Dysproporcja między małymi i średnimi firmami, a gigantami korporacyjnymi jest jeszcze większa w USA. W Stanach Zjednoczonych produktywność pracowników sektora MŚP jest 2,12 razy mniejsza niż tych zatrudnionych w dużych firmach.
Różnica w wydajności małych i średnich firm, a tych dużych różni się między krajami. Wśród krajów, które badamy, sektor MŚP jest stosunkowo najbardziej produktywny w Wielkiej Brytanii, na poziomie 84% dużych firm, co przekłada się na lukę w produktywności tylko 16%. Ogólnie rzecz biorąc, luka w wydajności jest większa w gospodarkach wschodzących niż w gospodarkach wschodzących. – stwierdzili ekonomiści McKinsey.
Tekst przygotował FXMAG