- Jak polityka Trumpa będzie wpływać na politykę Rezerwy Federalnej?
- Co prezes NBP ma wspólnego z Powellem? Zaskakujące podobieństwa
Jerome Powell postawi się Trumpowi?
Donald Trump po raz drugi wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Tym samym powraca temat związany z możliwością usunięcia Jerome’a Powella ze stanowiska prezesa Rezerwy Federalnej (Fed).
W czwartek odbyła się konferencja prasowa banku centralnego USA po ogłoszeniu przez nią obniżki stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego.
Podczas niej jeden z dziennikarzy zasugerował, że niektórzy doradcy nowego prezydenta twierdzili, że Powell powinien zrezygnować ze stanowiska. Zapytał prezesa Fed czy odszedłby, gdyby Trump poprosił go o to.
Powell odpowiedział na to pytanie krótko i stanowczo: “nie”.
„To niedozwolone przez prawo” – odpowiedział na pytanie o jego pogląd na temat ewentualnych uprawnień, jakie Trump mógłby mieć w zakresie zwolnienia lub zdegradowania Powella lub innych wysoko postawionych urzędników Rezerwy Federalnej.
Zgodnie z prawem kadencja Powella na stanowisku przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed zakończy się w maju 2026 roku.
Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, Donald Tusk sugerował usunięcie ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego.
„Adam Glapiński jest nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy” — stwierdził dwa lata temu lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Tekst przygotował FXMAG