Banki zaczynają się przygotowywać do obniżki stóp procentowych przez RPP. Jednakże samo oprocentowanie pogarsza się od końca 2022 r.
Lokaty w polskich bankach – spadek od 2022 r.
Jeszcze w grudniu 2022 r. średnie oprocentowanie wynosiło 7,5%. Wobec tego w analizowanym okresie spadło o 0,8 pkt. proc. Na oprocentowanie wpływ miały zapowiedzi końca podwyżek, a obecnie – zapowiedzi obniżek. Wobec tego banki dostosowują swoją ofertę, która z perspektywy konsumenta staje się coraz mniej opłacalna.
„Obniżka stóp procentowych na jesieni byłaby błędem, a właściwa dla RPP jest postawa wait&see. Coraz niższa różnica między stopami procentowymi w Polsce i na rynkach bazowych niesie ryzyko osłabienia złotego” – skomentował doniesienia o pierwszych obniżkach członek RPP Przemysław Litwiniuk w wypowiedzi dla portalu wp.pl.
„Takie są namacalne efekty najpierw kresu podwyżek stóp procentowych, a teraz spodziewanych rychłych cięć kosztu pieniądza w Polsce” – komentuje Bartosz Turek, analityk HREIT.
Promocyjne depozyty pozwalają obecnie oczekiwać odsetek do 7,5-8% w skali roku. W tym przypadku pojawiają się jednak istotne ogrniczenia, a więc kwoty maksymalne, jakie możemy wpłacić na konto.
Lokaty to sposób banków na sprzedawanie dodatkowych produktów?
Bartosz Turek zwraca uwagę, że banki coraz częściej starają się sprzedawać dodatkowe produkty w zamian za wyższe oprocentowanie. Jeśli chcemy liczyć na 8%, musimy zgodzić się m.in. na zakup karty.
„Założenie depozytu z oprocentowaniem na poziomie 8,25% jest możliwe przy jednoczesnym zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych albo dostaniemy nawet 9,5%, ale jeśli założymy konto i kartę kredytową i aktywnie z niej będziemy korzystali” – komentuje ekspert.
Problemem stają się również uciążliwe próby kontaktu. W większości przypadków, aby skorzystać z promocyjnej lokaty, wymagane będzie podpisanie zgód marketingowych. Te wiążą się z telefonami sprzedażowymi od konsultantów.
W co inwestują Polacy? Lokaty i nieruchomości
Co do zasady, Polacy chętnie wybierają lokaty bankowe. Większe nadwyżki finansowe i oszczędności przeznaczane są natomiast na zakup mieszkania. Na podstawie raportu Metrohouse, Credipass i portalu RynekPierwotny.pl w I kwartale br. 44% zakupów mieszkaniowych na rynku wtórnym było inwestycjami.
Badanie „Finansowy Klimat Polski” wykonane przez Tavex pokazuje, że Polacy uważają nieruchomości za atrakcyjny sposób lokowania oszczędności. W IV kwartale 2021 r. zadano pytanie dotyczące najlepszych sposobów na lokowanie pieniędzy. Aż 53,2% ankietowanych wybrało mieszkania lub domy. W przypadku pytania „W co najczęściej inwestujesz zaoszczędzone pieniądze?” na lokaty bankowe wskazało 37,8% rodaków.
Tekst przygotował FXMAG