Wśród kilku najbardziej znaczących walut wyróżnia się m.in. XRP. Co to jest? To e-waluta cyfrowej sieci płatniczej Ripple. Krypto Ripple cechuje się szybkimi, bezpiecznymi i pozbawionymi dodatkowych opłat transakcjami międzynarodowymi. Czy to początek rewolucji w bankowości, jaką znamy?
XRP – co to jest?
Kolejną kryptowalutą po Bitcoinie, Ethereum, Litecoinie czy EOS, o której warto wiedzieć, jest sieć płatnicza Ripple z własną walutą XRP, nazywaną także XRP Ripple. Co to jest i jakie operacje umożliwia?
Ripple to otwarty system płatniczy, który jest w fazie rozwoju. Jego e-waluta, czyli XRP, jest często nazywana kryptowalutą dla banków. Ripple ma być szybszą i tańszą alternatywą dla instytucji finansowych, czyli właśnie banków, wystawców kart kredytowych itp.
Ripple łączy w sobie różne możliwości. To system rozliczeń w czasie rzeczywistym, ale także sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych. Twórcą założenia, którego początki sięgają 2014 roku, jest firma Ripple. Całość zbudowana jest na protokole internetowym open source, co oznacza, że kod źródłowy jest ogólnie dostępny i można z niego dowolnie korzystać.
Krypto Ripple i XRP – na czym polega ten model?
System Ripple i kryptowaluta XRP mają stanowić alternatywę dla kontrolowanej centralnie waluty. XRP to zdecentralizowany zasób cyfrowy, którego obrót zapisywany jest we własnej publicznej „księdze rachunkowej”. Księga jest otwarta i rozproszona – XRP Ledger (XRPL). Nie jest ona fizycznie w posiadaniu lub pod kontrolą kogokolwiek – tak samo jak nie można posiadać fizycznie np. sieci internetowej, kryptowaluty czy blockchainu.
W założeniu Ripple ma być pomostem pomiędzy światem kryptowalut a walutami fiducjarnymi (walutami fiat), czyli tymi, które nie mają pokrycia w złocie czy innych dobrach. To różni go m.in. od Bitcoina, który z kolei miałby całkowicie zastąpić waluty fiat. Istotną różnicą pomiędzy Bitcoinem a Ripple jest także fakt, że platforma Ripple wypala swoje tokeny stopniowo przy każdej transakcji, co oznacza, że znikają one z obiegu. Wpływa to m.in. na deflację, czyli wzrost siły nabywczej (wartości) tej kryptowaluty.
Ripple XRP. Co to jest i czy zmodernizuje bankowość?
Ripple to model, który w głównej mierze znajduje zastosowanie w sektorze finansowym.
Docelowo jest szansa, że tego typu rozwiązanie mogłoby zastąpić popularny SWIFT, czyli międzynarodowy system płatności, dzięki któremu wykonujemy przelewy. To szansa dla banków, domów maklerskich, giełd i innych podmiotów rynku finansowego – czyli wszystkich, którzy aktywnie korzystają z przelewów międzynarodowych.
Ripple próbuje konkurować z aktualną technologią SWIFT głównie pod względem kosztów wykonywania transakcji, a także czasu, jaki jest potrzebny na ich zrealizowanie. Nowy model miałby zapewnić instytucjom niższe koszty przysyłania pieniędzy oraz szybsze transakcje.
Jak może to wyglądać w praktyce? Bank A zlokalizowany w Azji chce przesłać pieniądze do Banku B, który jest podmiotem z rynku amerykańskiego. Bank A przelicza więc lokalną walutę na dolary, tracąc przy tym ok. 1–3% na opłaty. Następnie przesyła pieniądze do Banku B w Stanach Zjednoczonych, gdzie również pobierane są opłaty transakcyjne. Ponadto całe rozliczenie zajmuje minimum 1 dzień, co pokazuje, że Bank A straciłby na całej transakcji do 5% na opłaty i prowizje.
Dzięki Ripple Bank A konwertuje swój przelew na kryptowalutę XRP i natychmiastowo wysyła przekaz do Banku B. Tam środki są automatycznie przeliczane na dolary.
Ripple chce zapewnić sektorowi finansowemu umowy, które dają pewność, że każda międzynarodowa transakcja z wykorzystaniem XRP będzie kosztowała dany bank tyle samo. Obecny system nie jest w stanie zagwarantować takich warunków.
Ripple – jak obracać aktywem?
Wiesz już, co to jest Ripple – ale jak nią obracać? Kryptowaluty XRP nie można wykopać jak Bitcoina, ponieważ jest ona już niejako „wydobyta”. Można ją natomiast nabyć od swojego brokera. Nie jest to jednak jedyna droga. XRP i Ripple mogą być także przedmiotem spekulacji zmian kursu waluty – bez fizycznego kupowania samej waluty. Aktywo jest więc dostępne również w ramach obrotu kontraktami CFD, czyli na różnicę kursową.
Obrót kontraktami CFD na XRP Ripple w kilku krokach
- Otwórz rachunek transakcyjny w AvaTrade – postaw na bezpieczeństwo, szeroki wachlarz kryptowalut, brak ukrytych opłat oraz dostęp do AvaTrade School, czyli pakietu szkoleń dla traderów.
- Zasil swój rachunek – z AvaTrade obrót XRP możesz rozpocząć już od kwoty 100 euro.
- Podaj kwotę inwestycji– jeśli chcesz zwiększyć zyski, w AvaTrade możesz wybrać m.in. kontrakty CFD na Ripple z dźwignią finansową 2:1. Pamiętaj zawsze o ryzyku, jakie stwarza lewarowanie – możesz przez nie szybko utracić zainwestowane środki!
- KUP (zajmij pozycję długą) lub SPRZEDAJ (zajmij pozycję krótką) kryptowalutę – z AvaTrade możesz m.in. sprzedawać Ripple (zajmować pozycje krótkie) i potencjalnie zarabiać nawet na trendach spadkowych.
Ripple może zmienić i zmodernizować tradycyjną bankowość. Stale poszerza swój zasięg, współpracując m.in. z kolejnymi instytucjami i globalnymi firmami. Potencjał przedsięwzięcia rośnie z roku na rok.
Jeśli wierzysz, że możliwa jest ogólnoświatowa zmiana metod płatności – ta kryptowaluta, dzięki której można rozliczać płatności, wymieniać waluty i tworzyć przekazy pieniężne, powinna przypaść Ci do gustu.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.