Alphabet i Microsoft dominują w portfelach najsprytniejszych amerykańskich zarządzających z firm inwestycyjnych i ubezpieczeniowych – wynika z analizy portalu Morningstar, publikowanej jako zestawienie Ultimate Stock-Pickers. Jednocześnie, były to jedne z najchętniej wyprzedawanych walorów w II kwartale 2023.
Od 10 lat portal Morningstar prowadzi rejestr Ultimate Stock-Pickers, którego celem jest odkrywanie pomysłów inwestycyjnych, które najlepsi analitycy i zarządzający funduszami uważają za atrakcyjne. Morningstar analizuje stan portfeli 25 menedżerów z funduszy i firm ubezpieczeniowych. Na tej podstawie eksperci Morningstar identyfikują trendy oraz wykonują podsumowania prezentujące 10 spółek, które są ulubionymi papierami sprytnych inwestorów, oraz 10 najchętniej kupowanych i sprzedawanych akcji w danym kwartale.
Alphabet i Microsoft dominują w portfelach spryciarzy
Oczywiście, analizując dane Ultimate Stock-Pickers należy pamiętać, że są one upubliczniane z dość dużym opóźnieniem. To oznacza, że zarówno kursy akcji, jak i sytuacja fundamentalna poszczególnych spółek mogły ulec znacznej zmianie od momentu, w którym sprytni inwestorzy wkładali je do portfeli. Dlatego Morningstar zachęca inwestorów do analizy papierów wartościowych na obecnych poziomach, do wykonania wyceny przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Ciekawe jest to, że analiza przeprowadzona przez Morningstar wykazała, iż 8 z 10 spółek o największym potencjale inwestycyjnym ma tzw. fosę ekonomiczną. To oznacza, że sprytni inwestorzy stawiają głównie na te spółki, które oferują tak unikalne produkty i usługi, że nie mają konkurencji.
Biorąc pod uwagę, że wielu z Ultimate Stock-Pickers to inwestorzy długoterminowi, nie jest zaskoczeniem, że lista Top 10 spółek jest taka sama, jak w poprzednim kwartale. Alphabet (spółka holdingowa Google) i Microsoft utrzymały czołowe miejsca. Podobnie jak w I kwartale, Ultimate Stock-Pickers faworyzowali sektor usług finansowych (5 spółek na liście 10 najlepszych). Poza tym, są na niej 3 spółki z sektora technologicznego i po jednej z sektora usług komunikacyjnych i opieki zdrowotnej. „Nasze obecne szacunki wartości godziwej sugerują, że na dzień 1 czerwca br. spółki Apple, Marsh & McLennan Companies i UnitedHealth Group są notowane z premią, a zatem są przewartościowane” – ostrzegają analitycy Morningstar.
Lider chmury ma zasłużoną pozycję
Analitycy Morningstar szczególną uwagę w TOP 10 zwracają na Microsoft, którym od 2014 roku kieruje Satya Nadella. „Menedżer przekształcił Microsoft w lidera chmury, który jest jednym z dwóch dostawców chmury publicznej. Microsoft przyjął ruch open-source i w dużej mierze przeszedł z tradycyjnego modelu licencji wieczystej na model subskrypcji. Firma odniosła również duży sukces w sprzedaży użytkownikom droższych wersji Office 365. Czynniki te przyczyniły się do powstania bardziej skoncentrowanej firmy, która oferuje imponujący wzrost przychodów przy wysokich i rosnących marżach” – wskazuje analityk Morningstar Dan Romanoff.
Azure jest centralnym elementem „nowego” Microsoftu – wskazuje Romanoff. Szacuje on, że Azure jest już biznesem o wartości około 45 mld USD, który to biznes w roku fiskalnym 2022 wzrósł w oszałamiającym tempie 45%. „Azure ma kilka wyraźnych zalet, w tym to, że oferuje klientom bezbolesny sposób eksperymentowania i przenoszenia wybranych obciążeń do chmury, tworząc płynne środowisko chmury hybrydowej. Ponieważ obecni klienci pozostają w tym samym środowisku Microsoft, aplikacje i dane są łatwo przenoszone z lokalizacji lokalnej do chmury. Microsoft może również wykorzystać swoją ogromną zainstalowaną bazę wszystkich rozwiązań Microsoft jako punkt kontaktowy do przeniesienia na platformę Azure. Azure jest doskonałym punktem wyjścia dla nowych trendów w sztucznej inteligencji, inteligencji biznesowej i Internetu Rzeczy, ponieważ nadal uruchamia nowe usługi skupione wokół tych szerokich tematów” – wskazuje analityk Morningstar.
Tekst sporządził FXMAG