Reformy gospodarcze Emmanuela Macrona zostały negatywnie ocenione przez agencje ratingowe, które obniżają ocenę Francji. Problemy gospodarcze narastają, a niepokoje społeczne wywołują impas polityczny w jednej z największych gospodarek Europy.
Rating Francji obniżony przez kolejną agencję
Francja otrzymała kolejne ostrzeżenie w sprawie ratingu kredytowego. Agencja Scope Ratings zwraca uwagę na potencjalne zagrożenie dla stabilności gospodarczej w związku z programem reform wprowadzonych przez prezydenta Emannuela Macrona. Podobne kroki może podjąć agencja Standard & Poor’s w przyszłym tygodniu. Jeszcze nie tak dawno agencja Moody’s wstrzymywała się z opinią na temat gospodarki.
Rating Francji został wcześniej obniżony przez agencję Fitch z poziomu AA do AA-. Niepokój dotyczył wysokiego długu publicznego czy impasu w sprawie reformy emerytalnej. Minister Gabriel Attal ostrzegł, że do 2027 r. koszty obsługi długu kraju mogą być największą pozycją wydatków budżetowych.
Co oznacza dla Francji obniżenie oceny ratingowej?
Agencja Fitch, która w minionym miesiącu dokonała rewizji ratingu w dół postrzega działania rządu jako ryzykowne dla stabilności ekonomicznej. W praktyce niższa ocena może sprawić, że Francja będzie musiała płacić wyższe odsetki od pożyczonych pieniędzy, co potencjalnie jeszcze bardziej utrudni ustalenie jej zadłużenia w przyszłości. Nawet ocena AA, którą Francja miała już wcześniej, jest niska jak na standardy państw zaliczanych do G7. Obecnie państwo oceniane jest na tym samym poziomie, co Wielka Brytania po Brexicie i skutkach polityki Liz Truss. W przypadku Francji Fitch wskazywał przede wszystkim na słabe wskaźniki fiskalne, sztywność wydatków, wysoki dług publiczny i wyższe koszty odsetkowe.
Deficyt budżetowy Francji gwałtownie zwiększył się w trakcie pandemii, po czym ponownie ucierpiał, gdy Francja przeznaczyła sporą część środków na ograniczenie cen energii po inwazji Rosji na Ukrainę.
Rząd Macrona złożył plan ratunkowy dotyczący szybkiej redukcji zadłużenia. Nakreślono w nim długoterminowy plan ograniczenia deficytu i obniżenia zadłużenia, opierający się na pobudzeniu wzrostu gospodarczego, likwidacji wsparcia fiskalnego i powstrzymania wzrostu wydatków poniżej inflacji. Jednakże HCFP, organ nadzorujący finanse, zastrzegł, że program przedstawiony przez stronę rządową wydaje się mało prawdopodobny, a szacunki dotyczące jego efektywności są zdecydowanie zbyt optymistyczne.
Problemem jest również niższe poparcie dla Macrona, co może spowodować odrzucenie planowanych reform. Minister Finansów Bruno Le Maire powiedział w wywiadzie dla francuskiej agencji prasowej AFP, że Francja będzie kontynuować wysiłki mające na celu „przeprowadzanie reform strukturalnych w kraju”. Zdaniem Le Maire najlepszym dowodem na “skuteczność” działań rządu jest przeforsowanie projektu ustawy zakładającej przedłużenie wieku emerytalnego. Warto przypomnieć, że było to przyczyną kilkutygodniowych protestów i drastycznie obniżyło zaufanie do Macrona jako głowy państwa.
Tekst przygotował FXMAG