Mieszkania na rynku pierwotnym dalej drożeją
W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się w mediach o tym, że ceny mieszkań nie rosną już tak dynamicznie, a w niektórych przypadkach wręcz maleją. To prawda, ale tylko dla rynku wtórnego. Nie można jednak tego samego powiedzieć o rynku pierwotnym, co potwierdzają twarde dane. Zebrano i zaprezentowano je w raporcie Barometr sporządzonym przez Metrohouse i Credipass. Są aktualne na III kwartał 2024 roku.
Jak wynika z raportu, mieszkania na rynku pierwotnym w największych miastach Polski (pod uwagę brano Warszawę, Kraków, Łódź, Gdańsk, Wrocław i Poznań) podrożały i to nawet biorąc pod uwagę krótki okres. Wzrost cen jest widoczny nawet nie tyle w ujęciu rocznym, co już w ujęciu kwartalnym. Zdecydowanie największy zaobserwowano we Wrocławiu. Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy w stolicy Dolnego Śląska w III kwartale 2024 roku wyniosła 14 633 złotych. Raptem 3 miesiące wcześniej była o 4,6% niższa.
Średnia ofertowa cena za metr kwadratowy w III i II kwartale 2024 roku
![](https://avatradeschool.pl/wp-content/uploads/2025/01/Obraz268.png)
Źródło: Raport Barometr Metrohouse i Credipass
Drugi w klasyfikacji jest Gdańsk. Tam w tym czasie mieszkania podrożały o 3,6%. Co ciekawe, najmniejszy wzrost zaliczyła średnia ofertowa cena w Krakowie. Mowa tylko o +0,7%. W przypadku żadnego z tych miast nie było mowy o spadkach
Czterocyfrowa cena za metr to już rzadkość
Jeszcze kilka lat tamu czterocyfrowe ceny ofertowe za metr kwadratowy na rynku pierwotnym nawet w dużych miastach były czymś zupełnie normalnym. Dziś w niektórych z nich trzeba by było się nieźle natrudzić, by w ogóle taką ofertę znaleźć. Najgorzej pod tym względem jest w Krakowie. Jak wynika z przytaczanego wyżej raportu, tylko 0,3% oferty deweloperów to mieszkania, które za metr kwadratowy kosztują mniej niż 10 tys. złotych. Tylko nieco lepiej jest w Warszawie. Tam mówimy o 0,9%. Nie będzie więc dużą przesadą, gdy porównamy wypatrywanie takiej oferty w tych miastach do poszukiwania igły w stogu siana.
Niewiele lepiej pod tym względem wypada Wrocław. Tam to 3,3% oferty. Jeszcze korzystniej jest w Gdańsku, gdzie takie mieszkania stanowią 6,9% oferty, a nawet lepiej w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski to już 10,9% oferty. Dużo lepiej pod tym względem na tle największych miast prezentuje się natomiast Łódź. W tym mieście aż 27,6% oferty deweloperów stanowią czterocyfrowe ceny ofertowe za metr kwadratowy.
Niestety na tym dobre informacje dla kupujących raczej się kończą. Trend wskazuje bowiem na to, że liczba takich ofert będzie jeszcze malała. Już dobitnie pokazuje to zestawienie z danymi za II kwartał. Zaledwie 3 miesiące wcześniej czterocyfrowe ceny za metr stanowiły aż 37% całkowitej oferty deweloperów w tym mieście. Mówimy tu więc o spadku o blisko 10 punktów procentowych.
Tekst przygotował FXMAG