Ava Trade Academy Logo
  • Inwestycje
  • Waluty
  • Akcje
  • Kryptowaluty
  • Indeksy
  • Surowce
  • Kompendium wiedzy
  • Klient doświadczony
Platforma e-learningowa
Logowanie
Rejestracja
Ava Trade Academy Logo

Zaloguj się

Przypomnij hasło

Rozpocznij kurs z AVA Trade School
i zostań mistrzem tradingu

Przejdź na stronę
Strona główna  >  Inwestycje   >   Już dziś najważniejsze wydarzenie w kalendarzu makroekonomicznym tego miesiąca! posiedzeniu FOMC, na którym po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe w USA pójdą w górę
akcjegiełdaindeksyinwestycjekryptowalutysurowcewaluty

Już dziś najważniejsze wydarzenie w kalendarzu makroekonomicznym tego miesiąca! posiedzeniu FOMC, na którym po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe w USA pójdą w górę

Już w tę środę odbędzie się najważniejsze wydarzenie w kalendarzu makroekonomicznym tego miesiąca. Mowa o drugim w tym roku posiedzeniu FOMC, na którym po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe w USA pójdą w górę. A przynajmniej tak zakłada rynek. Podwyżka stóp procentowych Fed Już jutro, czyli w środę 22 marca, odbędzie się drugie w […] from Już dziś najważniejsze wydarzenie w kalendarzu makroekonomicznym tego miesiąca! posiedzeniu FOMC, na którym po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe w USA pójdą w górę

AvaTradeSchool | 22 marca, 2023

Już w tę środę odbędzie się najważniejsze wydarzenie w kalendarzu makroekonomicznym tego miesiąca. Mowa o drugim w tym roku posiedzeniu FOMC, na którym po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe w USA pójdą w górę. A przynajmniej tak zakłada rynek.

Podwyżka stóp procentowych Fed

Już jutro, czyli w środę 22 marca, odbędzie się drugie w tym roku posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, na którym poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA (ogłoszenie decyzji o godz. 19:00). W przeddzień posiedzenia rynek zakłada, że Fed będzie kontynuował restrykcyjną politykę monetarną i dokona drugiej w tym roku i dziewiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Jej wysokość ma wynieść 25 punktów bazowych, co oznacza że przedział stopy funduszy rezerwy federalnej osiągnie poziom 4,75-5,00%. Tak przynajmniej obstawia niemal 83% uczestników rynku terminowego kontraktach na przyszłą stopę procentową. Trzeba przyznać, że ostatnie dni zapewniły swoisty rollercoaster, jeśli chodzi o rynkowe oczekiwania w kwestii marcowej decyzji Rezerwy Federalnej.

Jeszcze dwa tygodnie temu, po publikacji raportu ADP,

który wskazywał na wciąż bardzo dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy, rynek terminowy zakładał jako scenariusz bazowy podwyżkę stóp o kolejne 50 punktów bazowych w marcu. Aż ponad 70% pozycji na rynku terminowym obstawiało wzrost stóp na posiedzeniu 22 marca do poziomu 5,00-5,25%. To jednak zmieniło się już kolejnego dnia, kiedy Silicon Valley Bank ogłosił problemy z płynnością, które zmusiły go do sprzedaży sporej części obligacji skarbowych ze swojego portfela z dużą stratą. Rosnące stopy procentowe były jednym ze źródeł kłopotów banku Doliny Krzemowej – odpowiadały one za spadające wyceny wyemitowanych wcześniej obligacji. Po tym jak FDIC ogłosił likwidację SVB i Signature Banku, zaś Fed zapowiedział plan ratunkowy dla klientów obu banków, ponad 75% pozycji na kontraktach terminowych obstawiało wzrost stóp w marcu o 25 pb., a niemal 25% zakładało pozostawienie stóp bez zmian (4,50-4,75%). Scenariusz podwyżki o 50 pb. przestał być dla kogokolwiek realistyczny. Nie pomogły nawet mocniejsze od oczekiwań dane NFP (wzrost liczby etatów w lutym o 305 000, wobec zakładanych 205 tys.) – kryzys bankowy był zbyt poważny, by liczyć na to, że Fed „pójdzie na całość”.

Odczyty inflacji za luty okazały się zgodne z oczekiwaniami

(CPI 6% r/r, Core CPI 5,5 r/r), co ciekawe jednak opublikowane dzień później odczyty inflacji producentów w USA były już znacznie niższe od rynkowego konsensusu – wskaźnik PPI w lutym wyniósł 4,6% w skali roku oraz -0,1% w porównaniu do stycznia (wobec oczekiwanego 5,4% r/r). Po publikacji odczytów PPI niemal 60% pozycji na rynku terminowym obstawiało, że… na najbliższym posiedzeniu Fed nie zmieni stóp procentowych, robiąc sobie przerwę w trwającym już rok cyklu zacieśniania monetarnego w USA.

Od zeszłej środy sytuacja w sektorze bankowym w USA trochę się uspokoiła, a w międzyczasie Fed zapewniał bieżącą płynność bankom komercyjnym, zwiększając swój bilans o ponad 300 mld dolarów.

Stąd też obecnie scenariuszem najmocniej wycenianym przez rynek jest podwyżka o 25 punktów bazowych, podobnie jak na posiedzeniu w lutym.

Tekst sporządził FXMAG

Zarejestruj się tutaj aby zostać
doświadczonym klientem
Zarejestruj się

To Cię zainteresuje

Surowce
W tych warunkach zyskać mają...
Akcje
Analitycy mówią nam, co się...
Surowce
Notowania ropy łapią oddech po...
Inwestycje
Hakerzy zaatakowali strony GPW –...
Akcje
Analitycy podnieśli cenę docelową o...
Akcje
Asbis raportuje dobre wyniki, wspierane...
Więcej
Aktualności
  • Ostatnie tygodnie 2023 r. na rynku forex mogą zaskoczyć inwestorów. Przed nami gorący przedświąteczny okres, który może wnieść sporo zamieszania
  • Akcje Ubera osiągnęły najwyższy poziom w historii, gdy potwierdzono, że wkrótce znajdzie się w gronie spółek S&P500. To obecnie największa amerykańska firma, której nie ma w tym zestawieniu.
  • Moody’s tnie ranking kredytowy Chin. We wtorek zdecydowano o rewizji w dół perspektywy “stabilnej” do negatywnej. To zła wiadomość dla rynku akcji…
  • Wsparcie Stanów Zjednoczonych jest kluczowe dla losów Ukrainy, której szanse w starciu z Rosją znacząco zmaleją bez pieniędzy z USA. Biały Dom ostrzega, że środki na wsparcie Kijowa są już na wykończeniu i nie wystarczy ich do końca roku. Co dalej ze wsparciem finansowym USA dla Ukrainy?
  • Poniedziałkową sesję na GPW należy zaliczyć do tych spokojniejszych. Na sam koniec odbyła się nadzwyczajna konferencja NBP dotycząca zarzutów wobec prezesa Adama Glapińskiego.
  • Kraków doświadcza w tym roku dynamicznego wzrostu cen nieruchomości. Ofert realnie zaczyna brakować, a sytuacja na rynku pierwotnym pogorszyła się po wejściu w życie rządowego programu mieszkaniowego.
  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że Neonet rozważa restrukturyzację. Polska sieć koncentrowała się na rozwoju w parkach handlowych
  • Frank szwajcarski okazał się najsilniejszą walutą w gronie gospodarek rozwiniętych, przewyższając dolara amerykańskiego. W kolejnym roku inflacja ma sukcesywnie spadać, zbliżając się do celu wyznaczonego przez bank centralny
  • Cały program będzie wart 16 mld zł. Do tej pory złożono ponad 90 tys. wniosków, a przyznano ok. 40 tys. kredytów
  • Inflacja wyraźnie spadła, to poziom najniższy od lipca 2021 r.  Ekonomiści uważają, że jest jednak zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją
  • Zaawansowana platforma
    tradingowa
    Zacznij zarabiać na giełdzie
    razem z AVA Trade
    Zarejestruj się
    Warto wiedzieć
    Średnie ruchome – jakie są...
    flaga niemiecka
    Słabe dane z niemieckiej gospodarki!...
    Coca-Cola zdecydowanie przekroczyła szacunki Wall...
    Moody’s tnie ranking kredytowy Chin....
    Ava Trade Academy Logo
    • Inwestycje
    • Waluty
    • Akcje
    • Kryptowaluty
    • Indeksy
    • Surowce
    • Kompendium wiedzy
    • Klient doświadczony