Inflacja w USA znów okazała się wyższa od oczekiwań. Wprawdzie dynamika cen przestała rosnąć i nie doszło do trzeciego z rzędu wzrostu wskaźnika CPI w skali roku. Problemem wciąż jednak pozostają rosnące ceny usług. W odpowiedzi na wrześniowe dane dolar znacząco się umocnił, co sugeruje że Fed może jeszcze podnieść stopy procentowe, choć z pewnością nie na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku.
Kolejny odczyt inflacji w USA powyżej oczekiwań
Biuro Statystyki Pracy opublikowało wrześniowe dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych. Po raz kolejny okazały się one wyższe od oczekiwań, choć dynamika wzrostu inflacji konsumenckiej w USA stanęła we miejscu, po dwóch kolejnych wzrostowych odczytach. Wskaźnik CPI (inflacji konsumenckiej) wyniósł 3,7 proc. w skali roku (identycznie jak w sierpniu) oraz 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia.
Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (bez uwzględnienia cen żywności i energii) to we wrześniu wyhamowała ona (zgodnie z oczekiwaniami) do 4,1 proc. w skali roku. Dynamika inflacji bazowej w skali miesiąca utrzymała się na poziomie z sierpnia, czyli 0,3 proc. w skali roku.
Analitycy spodziewali się wrześniowego odczytu inflacji CPI na poziomie 3,6 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.
W przypadku inflacji bazowej, konsensus rynkowy składał odczyt na poziomie 4,1 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w porównaniu do sierpnia.
Warto przypomnieć, że w sierpniu inflacja w USA również okazała się wyższa od oczekiwań – wyniosła bowiem 3,7% w skali roku oraz 0,6% w ujęciu miesięcznym. Jeśli chodzi o inflację bazową, to wyniosła ona w sierpniu 4,3% r/r oraz 0,3% m/m,
Analitycy spodziewali się odczytu inflacji CPI na poziomie 3,6% w skali roku oraz aż 0,6% w ujęciu miesięcznym. W przypadku inflacji bazowej konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 4,3% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym.
Wrześniowe dane na temat inflacji w USA przyniosły zauważalną reakcję amerykańskiej waluty – dolar umocnił się, czego wyrazem był spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,0571 z wcześniejszych 1,0625.
Jeśli zaś chodzi o oczekiwania uczestników rynku terminowego w kwestii nadchodzącej decyzji FOMC na posiedzeniu 1 listopada, to – mimo wyższych od oczekiwań odczytów dynamiki cen – odsetek pozycji zakładających pozostawienie stóp bez zmian wzrósł do ponad 92 proc.
Wczoraj poznaliśmy też zauważalnie wyższe od oczekiwań odczyty wrześniowej inflacji producentów w USA – dynamika cen w sektorze wytwórczym znów okazała się znacznie wyższa od oczekiwań. Wrześniowa inflacja PPI wzrosła do 2,2 proc. w skali roku i 0,5 proc. w porównaniu do sierpnia. Konsensus rynkowy zakładał znacznie niższy odczyt na poziomie 1,6 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. m/m.
Dla porównania, inflacja producentów w USA wyniosła we wrześniu 1,6 proc. w skali roku oraz 0,7 proc. m/m. Wówczas konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 1,2 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,4 proc. w skali miesiąca.
Tekst przygotował FXMAG