Kurs dolara na fali wznoszącej
Dolar ma za sobą falę umocnienia w ostatnich tygodniach. Kurs USD/PLN wzrósł do poziomu 4,13 PLN, osiągając najwyższą wartość od ponad miesiąca.
Wykres 1. Kurs dolara do złotego (USD/PLN)
Źródło: Opracowanie własne.
To znaczące umocnienie. Kurs USD/PLN jest bardzo blisko powtórzenie swojego maksimum z końca listopada 2024 roku, kiedy wyniósł 4,16 PLN. Co ciekawe, jeszcze w pod koniec września kurs USD/PLN wynosił zaledwie 3,80 PLN. Jednak po wygranych wyborach na prezydenta USA przez Donalda Trumpa dolar wyraźnie przybrał na silę.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż duże wahania kursu USD/PLN na przestrzeni kilku miesięcy nie należą do rzadkości. Ilustruje to, chociażby poniższy kurs USD/PLN z 2023 roku, kiedy to w lutym dolar był notowany po 4,47 PLN, a pod koniec grudnia spadł do poziomu 3,89 PLN.
Jeszcze lepszym przykładem jest wykres notowań dolara z 2022 roku, kiedy to w lutym był notowany po 3.93, a w październiku osiągnął aż 5,00 PLN.
Prognozy dla kursu dolara do złotego na 2025 rok
Union Bank of Switzerland docenia siłę dolara, choć jednocześnie ostrzega, że jego silna pozycja wynika głównie z coraz dłuższego utrzymywania wysokich stóp procentowych, które wkrótce mogą zostać obniżone, co wpłynie na notowania amerykańskiej waluty.
Dolar amerykański wkracza w fazę niepewności. Cięcia podatkowe i deregulacja mogą przyciągnąć napływ kapitału na rynki amerykańskie. Podczas gdy kontrole imigracyjne mogą zacieśnić rynek pracy, potencjalnie utrzymując stopy procentowe na wysokim poziomie. Taryfy celne mogą wzmocnić dolara – twierdzi UBS.
Dolar wydaje się jednak przewartościowany w oparciu o wskaźniki wartości godziwej. Uważamy, że rynki przeceniają prawdopodobieństwo przedłużającego się utrzymywania wysokich stóp procentowych przez Fed – dodaje UBS.
Bank ING również dostrzega siłę dolara.
Tekst przygotował FXMAG