Według analityków jesteśmy krok od zmiany paradygmatu w finansach międzynarodowych. Złoto ma zastąpić obligacje skarbowe, pełniąc funkcję najważniejszego na świecie środka przechowywania wartości.
Złoto receptą na przetrwanie trudnych czasów?
Utrzymanie siły nabywczej w czasach podwyższonej inflacji i wysokich stóp procentowych nie jest proste. W przypadku wielu osób skutkowało to obniżaniem krzywej ryzyka do akcji, obligacji i innych inwestycji. Nikt nie ma jednak pewności, że inwestycje będą generować zwrot nadążający za inflacją. Osoba oszczędzająca stoi przed wyzwaniem nieustępowania kroku dynamice wzrostu cen oraz przekraczania podatku od zysków kapitałowych od nominalnego zysku. Wówczas utrzymana zostaje siła nabywcza. W czasie ery tzw. taniego pieniądza było to łatwiejsze. Gdy otoczenie gospodarcze zaczęło być mniej sprzyjające, inwestorzy mają coraz więcej wyzwań.
Z czego wynika przewaga złota nad obligacjami?
W erze fiducjarnej to obligacje skarbowe stały się podstawowymi instrumentami oszczędnościowymi. Według Tylera Durdena analityka Zero Hedge wkrótce trend ten może ulec odwróceniu. Ekspert wskazuje, że 2022 r. był najgorszy dla obligacji w historii Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu ludzie mają odchodzić od tego typu inwestycji, stawiając na złoto.
Kapitał ma zostać na nowo zdeponowany w kruszcu, co ma stać się skuteczną ochroną przed dewaluacją. Już teraz mówi się o pewniejszej inwestycji, która jest niezależna politycznie Roczny wzrost podaży na poziomie 1-2% jest nieznaczny względem innych aktywów, co w teorii ma ograniczać możliwości wystąpienia manipulacji rynkowej. Gdy niemożliwe jest arbitralne zwiększenie zasobów w krótkim okresie, aktywo postrzegane jest jako odporniejsze na zawirowania światowe.
Złoto zyskuje na znaczeniu! Nadchodzi nowa era?
W 2022 r. banki centralne na świecie kupiły ok. 37 mln uncji złota, co stanowi wieloletni rekord. We wspomnianym “najgorszym roku dla amerykańskich obligacji skarbowych” odnotowano największy wzrost zainteresowania kruszcem od 55 lat, co ma być kolejną przesłanką świadczącą o powrocie w kierunku metali.
W 2023 r. banki centralne kupiły natomiast ok. 25% światowej produkcji złota. Największe zakupy dokonywane są przez Chiny. Od 2021 r. ChRL pozbyła się ponad 25% swoich ogromnych zapasów obligacji skarbowych. Od listopada 2022 r. nabyto 5 mln uncji złota za ok. 10 mld USD.
Tekst przygotował FXMAG