Jedno- czy dwucyfrowa?
W czwartek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje swój szybki odczyt inflacji za sierpień, czyli szacunkowe dane na temat dynamiki cen w mijającym miesiącu. Analitycy spodziewają się odczytu na pograniczu jedno- i dwucyfrowej wartości wskaźnika CPI w skali roku – konsensus zakłada odczyt na poziomie 9,9-10% rok do roku. W przypadku inflacji w skali miesiąca oczekiwany odczyt to 0% w porównaniu do lipca, w którym ceny spadły o 0,2% m/m.
Inflacja w skali roku wyniosła w lipcu natomiast 10,8%.
Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że ceny konsumpcyjne r/r wzrosły o około 10%. W ostatnich miesiącach inflacja spadała dzięki taniejącym surowcom, efektom bazy i spowolnieniu gospodarczemu. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach ten kierunek będzie kontynuowany, jednak czynnikiem, który może ograniczyć tempo dezinflacji, pozostaje szybki wzrost nominalnych wynagrodzeń.
Podobnego zdania są również ekonomiści Banku Millennium, którzy również obstawiają spadek dynamiki cen do 10% w skali roku – Według naszej prognozy inflacja obniżyła się do 10,0 proc. za sprawą wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu cen żywności i cen nośników energii, ale także niższej inflacji bazowej.
Dalsze spadki inflacji w skali roku wspierać będzie przede wszystkim wysoka baza statystyczna z zeszłego roku – w sierpniu 2022 roku wskaźnik CPI wyniósł bowiem aż 16,1% w ujęciu rocznym.
Analitycy mBanku oczekują zaś odczytu inflacji na poziomie 10,1% w skali roku, natomiast ekonomiści Banku Pekao spodziewają się jednocyfrowego odczytu na poziomie 9,9% r/r.
Tekst przygotował FXMAG