Inflacja w Szwecji ponownie okazała się wysoka. Pocieszeniem jest to, że wynik był niższy niż przed miesiącem. Jednak z drugiej strony, gospodarka jest w recesji, a korona szwedzka jest najsłabsza wobec złotego od kilkunastu lat.
Inflacja w Szwecji wciąż wysoka, choć spada
Stopa inflacji konsumenckiej w Szwecji spadła w lutym o 4,5% w ujęciu rocznym. To odczyt niższy od prognozy zakładającej wartość 4,7% rdr. To także mniej niż 5,4% rok do roku w styczniu.
Z kolei inflacja bazowa CPIF wyniosła 3,5% w odniesieniu do okresu przed rokiem. Konsensus oczekiwał wysokości 3,6% rdr. Jest to spadek wartości wskaźnika względem stycznia, gdy w ujęciu rocznym wyniósł on 4,4% rdr.
Według projekcji ekonomicznych szwedzkiego Konjunkutinstitutet, inflacja ma dalej spadać.
“Inflacja będzie dalej spadać i będzie znacznie poniżej celu inflacyjnego Riksbanku w II połowie 2024 roku” – stwierdzili ekonomiści Konjunkutinstitutet.
Jednak trend spadku tempa wzrostu poziomu cen w 2024 roku może zostać odwrócony w przyszłym roku:
“W 2025 roku inflacja ponownie wzrośnie ze względu na poprawę sytuacji gospodarczej i mniej restrykcyjną politykę pieniężną. Tymczasem polityka fiskalna w 2025 r. będzie zmierzać w kierunku ekspansywnym. W związku z tym Riksbank rozpocznie serię obniżek stóp procentowych latem przyszłego roku” – czytamy w analizie szwedzkich ekonomistów.
Szwedzka gospodarka znajduje się obecnie w recesji, może się ona pogłębić w 2024 roku.
Reklama
“Wysoka inflacja i podwyższone stopy procentowe miały szczególny wpływ na gospodarstwa domowe wrażliwe na stopy procentowe, a także na budownictwo mieszkaniowe. W 2024 roku płace będą rosły szybciej niż ceny. Wraz z niższą stopą procentową zapewni to zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom większą przestrzeń do konsumpcji i inwestycji” – zauważyli ekonomiści Konjunkturinstitutet.
Prognoza dla kursu korony szwedzkiej – co dalej z SEK w 2024?
Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN) utrzymuje się w okolicach najniższych poziomów od kilkunastu lat. Niżej, SEK był tylko pod koniec 2023 roku, bo przy 0,37 PLN.
Teraz, rynek wycenia koronę szwedzką na około 0,38 PLN.
“W obliczu dobrych nastrojów na światowych rynkach sprzyja renoma SEK: jednej z najbardziej ryzykownych walut gospodarek rozwiniętych” – czytamy w analizie Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami dla FXMAG.
“Waluta ta może mieć przed sobą dobry okres, gdy Fed zacznie obniżać koszt pieniądza, lecz należy pamiętać, że Riksbank niejednokrotnie fundował SEK przykre, gołębie niespodzianki” – dodał.
Tekst przygotował FXMAG