Korona norweska bardzo mocno potaniała wobec złotego, dolara czy euro w ciągu ostatnich dwóch lat. Czy kurs NOK w końcu odbije od dna? Wzrost cen ropy to czynnik, który miał to spowodować, ale tak się nie stało. Sprawdź nowe prognozy ekspertów dla kursu korony norweskiej.
Korona norweska najbardziej niedowartościowaną walutą wśród 10 dużych gospodarek
Korona norweska ma za sobą trudny czas. Jeszcze dwa lata temu, wiosną 2022 roku, za NOK należało zapłacić nawet 0,49 PLN. Teraz, jest to 0,37 PLN.
Zatem, w ciągu dwóch lat korona NOK osłabiła się o 24% w stosunku do polskiego złotego. W relacji do euro zakres osłabienia w tym okresie wynosi ponad 19%, a wobec dolara amerykańskiego jest to 21%.
W rezultacie, korona NOK pozostaje najbardziej niedowartościowaną walutą w grupie G10 pomimo ożywienia gospodarki Norwegii w II połowie 2023 roku.
“Przynajmniej NOK nie powinien stanąć w obliczu takiego samego niedopasowania przepływów związanych z ropą naftową w I połowie 2024 roku, jak w I połowie 2023 roku. Jednak odwrócenie korony norweskiej lepiej odzwierciedlałoby solidne fundamenty gospodarki Norwegii. Umocnienie NOK może stać się bardziej kompleksowe dopiero w 2025 roku niż w 2024 roku” – skomentowali ekonomiści Credit Agricole.
Dla siły waluty ważne są działania banków centralnych, w tym wysokość stopy procentowej. Obecnie, stopy procentowe w Norwegii są u szczytu cyklu polityki pieniężnej, a coraz częściej mówi się o ich obniżce nawet w tym roku.
Norges Bank był jednym z pierwszych banków centralnych krajów rozwiniętych, który zdecydował się na jej podwyższenie przed ponad dwoma laty. Obniżki stopy procentowej mogą obniżyć wartość waluty (w tym przypadku NOK) poprzez zmniejszenie potencjalnych zysków z inwestycji w danym kraju, co z kolei może zniechęcić inwestorów i spowodować wyjście kapitału, prowadząc do spadku kursu waluty. Obniżki stopy procentowej mogą zbliżać się w Norwegii wielkimi krokami, bowiem w Norwegii inflacja zaskoczyła w dół w marcu.
Tekst przygotował FXMAG