UniCoin – tak nazywa się pierwsza międzynarodowa waluta cyfrowa, powstająca pod nadzorem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niby ma ułatwiać życie, pytanie czy nie będzie narzędziem do kontroli i ograniczania wolności.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oraz Digital Currency Monetary Authority (DCMA – Urząd Monetarny Cyfrowej Waluty, chyba tak to trzeba przetłumaczyć) ogłosił uruchomienie pierwszej międzynarodowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). W założeniu wzmacnia ona suwerenność monetarną uczestniczących banków centralnych i jest zgodna z ostatnimi zaleceniami MFW dotyczącymi polityki w zakresie aktywów kryptograficznych.
UniCoin – „prawie” jak bitcoin…
Uniwersalna jednostka monetarna UniCoin (UMU) jest wedle prawa „towarem pieniężnym”, może realizować transakcje w dowolnej legalnej walucie rozliczeniowej i działa jak CBDC w celu egzekwowania przepisów bankowych i ochrony integralności finansowej międzynarodowego systemu bankowego. Zwraca uwagę podobieństwo logo UniCoina (UMU) do loga bitcoina (BTC)…
Banki mogą dołączać kody SWIFT i rachunki bankowe do cyfrowego portfela walutowego UMU i realizować transgraniczne płatności, po najlepszych kursach walutowych i z natychmiastowym rozliczeniem w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, UMU można skonfigurować, dostosowując do prawa bankowego każdej konkretnej jurysdykcji uczestniczącej w systemie. UniCoin może przeliczać dowolną kwotę w walucie rozliczeniowej na równoważną kwotę w UMU.
Na razie UniCoin nie ma statusu międzynarodowego środka płatniczego, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości taki status uzyska. Jak bowiem informuje MFW, UniCoin oraz proponowane przepisy dotyczące modelu uniwersalnej jednostki monetarnej zostały opracowane we współpracy z kilkoma suwerennymi państwami. W założeniu UniCoin ma być „uzupełniającym towarem pieniężnym do przechowywania wartości, łagodzącym potencjalną sezonową i systemową deprecjację waluty lokalnej i oferowanym jako waluta płatnicza w momencie rozliczenia”.
UMU to de facto kryptowaluta, stworzona od podstaw w celu wspierania bankowości centralnej i regulowanych instytucji finansowych. Zawiera zaufany protokół konsensusu – Staked Proof of Trust (SPOT) oraz wielowymiarowy DLT (mDLT) zdolny do obsługi dowolnej księgi aktywów lub pasywów, umożliwiający pełnowymiarową bankowość cyfrową i płatności w handlu międzynarodowym.
DCMA to urząd wyspecjalizowany we wspieraniu innowacji w zakresie walut cyfrowych i polityki pieniężnej dla rządów i banków centralnych. Członkowie DCMA to państwa, banki centralne i komercyjne oraz prywatne instytucje finansowe. DCMA ma konto na Twitterze.
Tekst przygotował FXMAG