Stopy procentowe w USA w dół
W zeszły piątek podczas corocznego sympozjum w Jackson Hole prezes Fed, Jerome Powell potwierdził wrześniowe obniżki stóp procentowych. Powell zaznaczył, że nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej, głównie z powodu spowolnienia na amerykańskim rynku pracy. Inflacja przestaje stanowić poważne zagrożenie. W przemówieniu na sympozjum w Jackson Hole, prezes Powell wprost powiedział, że nadszedł czas obniżek stóp procentowych. W związku z tym prognozujemy obecnie trzy obniżki po 25 pb. w bieżącym roku, czyli na każdym kolejnym posiedzeniu FOMC.
Komentował Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego).
Z kolei Marek Rogalski podkreśla, że wciąż nie jest znana wielkość obniżek. Jerome Powell oficjalnie zapowiedział początek cyklu cięć od września, ale skala tego ruchu dalej pozostaje przedmiotem dyskusji na rynkach. Kluczowe dla tego obrazu dane makro (ISM i rynek pracy) poznamy dopiero w pierwszym tygodniu września. – zaznacza analityk BOŚ.
Stopy procentowe a krach na giełdzie
Użytkownik portalu X (dawny Twitter) Game of Trades przeanalizował historyczne dane dotyczące stóp procentowych, recesji i notowań giełdowych. Wnioski z tych badań są bardzo interesujące.
Jak wskazuje analiza, w czerwcu 2007 roku Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych, co początkowo spowodowało wzrost rynków, ponieważ inwestorzy z entuzjazmem przyjęli łagodniejszą politykę pieniężną. Jednak ten wzrost szybko się załamał, a w miarę nadejścia recesji, rynki weszły w gwałtowną bessę.
Kilka lat wcześniej, w październiku 2000 roku, Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych, co niemal dokładnie zbiegło się z 50% spadkiem rynku w ciągu kolejnych dwóch lat.
Stopy procentowe są obecnie na najwyższym poziomie od 2007 roku, mimo to rynek osiągnął nowe szczyty.
Prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 punktów bazowych we wrześniu wynosi 65,5%, a szansa na obniżkę o 50 punktów bazowych to 34,5%. Oznacza to, że rynek jest pewien wrześniowej obniżki stóp. Ostatnie trzy obniżki stóp procentowych przez Fed doprowadziły do poważnych krachów na rynku, co skłania wielu do przewidywania, że nadchodzące obniżki mogą przynieść podobny los dla S&P 500. – wskazuje analityk.
Jednak jest to błędne przekonanie — rynkowe krachy nie wynikają bezpośrednio z samych obniżek stóp procentowych.
Fed obniża stopy w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację gospodarczą, a to właśnie recesja, a nie obniżki stóp, jest głównym powodem spadków na rynku.
Ekspert przewiduje, że gospodarka USA zmierza w kierunku recesji, co prawdopodobnie doprowadzi do spadków na rynkach. Jednak, jak podkreśla, nie widać jeszcze oznak bezpośredniego pogorszenia koniunktury. Rynki mogą zatem nadal rosnąć, zanim recesja ostatecznie nadejdzie, zwłaszcza że trend wzrostowy wciąż się utrzymuje.
Tekst przygotował FXMAG