Rynek pierwotny w Polsce ma różne oblicza, w zależności od miasta. Bezpośrednie porównywanie ofert nie zawsze jest zasadne, gdyż różnice w płacach czy poziomie życia wymuszają przeanalizowanie także dodatkowych czynników.
Ceny mieszkań w Polsce – zarobki a dostępność rynkowa
Analitycy portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowali Ranking Dostępności Mieszkań dziesięciu największych polskich miast. Analizowane są w nim aspekty takie jak ceny a wynagrodzenia, podaż mieszkań czy dostępność kredytowa.
Stosunek zarobków pozwala prześledzić, ile za realną średnią pensję można kupić. Najlepsza sytuacja mieszkaniowa (spośród 10 największych miast biorących udział w analizie) jest w Katowicach. W budownictwie deweloperskim za średnie wynagrodzenie można było nabyć 0,87 mkw. Podobnie jest w Bydgoszczy, która znalazła się na 2. miejscu w zestawieniu.
Z największymi trudnościami na rynku pierwotnym zmagają się Warszawiacy. W stolicy za przeciętną pensję w wysokości 8833 zł można kupić 0,59 m kw.
Największe polskie miasta są również bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o bieżącą ofertę mieszkań, rozumianą jako podaż rynkową. Oczywiście z perspektywy konsumenta najlepiej, jeśli baza nieruchomości jest rozbudowana, a wybór szeroki. Nie zawsze jest to możliwe, co pokazuje przykład Wrocławia i Krakowa. Tam na 1000 mieszkańców przypadało zaledwie odpowiednio 22 i 20 ofert. Najgorzej jest jednak w Szczecinie, gdzie na 1000 mieszkańców przypada 12 ofert.
Kolejnym składnikiem indeksu jest dostępność kredytowa. Autorzy przeanalizowali rynek, starając się odpowiedzieć na pytanie, ile mkw realnie może kupić singiel oraz rodzina 2+1 korzystająca ze wsparcia w postaci programu Bezpieczny Kredyt 2%.
“Mowa o powierzchni lokalu deweloperskiego dostępnej dla osoby zarabiającej 100% przeciętnego wynagrodzenia netto w sektorze przedsiębiorstw. Jeżeli chodzi o rodzinę 2+1, to każda z dorosłych osób otrzymuje właśnie takie przeciętne wynagrodzenie z porównywanego miasta. Co ważne, budżet rodziny 2+1 w kontekście kredytu został skorygowany o wyższe koszty życia – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Ujęte wyżej czynniki miały następującą wagę w indeksie: dostępność kredytowa metrażu – 50%, dostępność cenowa metrażu (bez kredytu) – 30% oraz wielkość oferty mieszkań – 20%.
Liderem w zestawieniu zostały Katowice (100 pkt). Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno Bydgoszcz (96 pkt), Gdańsk (90 pkt) oraz Wrocław (83 pkt). Lublin i Poznań otrzymały o 83 pkt, natomiast Łódź i Kraków po 82 pkt. Na ostatnim miejscu znalazły się Warszawa oraz Szczecin (72 pkt).
Tekst przygotował FXMAG