Cena złota pod koniec 2023 r. była rekordowa. Niepewność gospodarcza sprzyja wzrostowi, co może być silnym bodźcem również w tym roku.
Cena złota w 2024 roku – nowe prognozy
Według prognoz firmy badawczej BCA Research cena uncji złota może kształtować się na poziomie 2200 USD jeszcze w tym roku. To czynniki takie, jak utrzymująca się inflacja, ryzyko geopolityczne i popyt banków centralnych mogą przesądzić o wzroście.
Pozycja kruszcu ma rosnąć w miarę upływu kolejnych miesięcy. Wszystko za sprawą opinii, która wskazuje, że to wciąż dobre zabezpieczenie przed inflacją.
Analitycy BCA Research spodziewają się wzrostu do poziomu 2200 USD, a wszystko za sprawą czynników wspierających podwyższone ceny złota w nowym roku. Punktem wyjścia prognozy jest założenie, że Rezerwa Federalna będzie obniżać stopy procentowe znacznie wolniej, niż oczekują tego rynki. Obecnie bank centralny miał zasygnalizować 3 obniżki. Narzędzie CME FedWatch Tool śledzące potencjalne ruchy instytucji pokazuje, że inwestorzy spodziewają się spadku stopy do końca roku poniżej 4,00%.
Pozycja kruszcu wzrośnie nawet bez recesji
Ekonomiści BCA wierzą, że Stany Zjednoczone nie znajdą się w recesji, nawet gdy aktywność gospodarcza widocznie osłabnie. Wyznaczony cel 2% ma być jednak trudny do osiągnięcia w nadchodzących kwartałach, dlatego złoto pozostanie zabezpieczeniem przed inflacją, co ma warunkować jego atrakcyjność.
“Płace wzrosły po pandemii. W efekcie gospodarstwa domowe odnotują wzrost siły nabywczej, czyli wzrosną realne dochody do dyspozycji. Powinno się to utrzymać w krótkiej perspektywie, nawet jeśli liczba bezrobotnych przypadająca na jedno wolne miejsce pracy wydaje się powracać do poziomu sprzed pandemii ze wskaźników prawie dwukrotnie większych niż przed pandemią Covid-19” – uważają eksperci.
Jako potencjalne czynniki mogące przesądzać o pozycji złota, analitycy wciąż wskazują niepewność gospodarczą. Ta nie zniknie w 2024 r., co po raz kolejny nada kruszcowi renomę “bezpiecznej przystani”.
“Napięcia na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej oraz na morzach wschodnich i południowochińskich pozostają podwyższone i będą rosnąć. To także stwarza ryzyko inflacji, ponieważ wojny trwają i rośnie perspektywa szerszych starć” – komentują eksperci.
Ostatnim czynnikiem, który może wspierać ceny złota w nadchodzącym roku będzie utrzymująca się polaryzacja globalnych sił. Wyodrębnienie Wschodu i Zachodu ma sprzyjać zakupom złota przez banki centralne.
„Po zaskakująco dobrych wynikach w 2023 r. widzimy dalszy wzrost cen w 2024 r., napędzany trzema czynnikami: pogonią za dynamiką funduszy hedgingowych, bankami centralnymi kontynuującymi skup fizycznego złota w stałym tempie, a także ponownym popytem ze strony inwestorów w fundusze ETF” – skomentował dla agencji Reutera Ole Hansen, dyrektor ds. strategii surowcowej Saxo Banku.
A jak sytuacja wygląda z perspektywy analizy technicznej? Nasz grudniowy wywiad z Tomaszem Gessnerem, analitykiem Tavex, również przedstawia obiecujące perspektywy.
Tekst przygotował FXMAG