Rynek inwestycji alternatywnych ma wciąż coś ciekawego do zaproponowania. Po fali entuzjazmu związanej z dość nieprzewidywalnymi kryptowalutami jak Bitcoin czy Ethereum, czas na tokeny o stabilniejszej wycenie – stablecoiny. Co to jest stablecoin i jaki rodzaj aktywa warto wybrać? Sprawdź!
Czym są stablecoiny?
Świat kryptowalut nie kończy się na Bitcoinie. Wśród ciekawych możliwości warto wymienić m.in. stablecoiny – kryptowaluty, które mają wykazywać większą stabilność niż popularny Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Wynika to bezpośrednio z ich specyfiki. Wartość stablecoinów jest zazwyczaj dodatkowo zabezpieczona innymi aktywami. Często to albo waluty fiducjarne (np. dolar amerykański), albo towary (np. złoto).
Powiązanie nierzadko w stosunku 1:1 z wykazującymi niedużą zmienność aktywami sprawia, że stablecoiny mają szansę utrzymywać dość przewidywalną wartość. Inwestorzy często lokują więc swoje środki właśnie w ten rodzaj kryptowalut, wykorzystując go do płatności międzynarodowych, zarządzania płynnością, a nawet do ochrony przed wahaniami kursów walut.
Szacuje się, że obecnie stablecoiny odpowiadają już za ponad 2/3 wyrażonego w bilionach dolarów rynku kryptowalutowego. Stały się więc – obok Bitcoina, Ethereum i altcoinów – potężną siłą napędową światowych transakcji.
Rodzaje stablecoinów. Jaki stablecoin wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stablecoinów. Przedstawiamy specyfikę najważniejszych z nich:
- Stablecoiny związane z walutą fiducjarną – najpopularniejszy rodzaj stablecoiów, których wartość opiera się na rezerwach walutowych. Co to oznacza? Każdy stablecoin ma pokrycie w równowartości waluty przechowywanej na specjalnym rachunku bankowym. Najczęściej walutą bazową jest tu dolar amerykański.
Przykłady stablecoinów opartych na walutach: Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD).
- Stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami – tutaj, w przeciwieństwie do poprzednich stablecoinów – rezerwy nie stanowi tradycyjna waluta, a inna kryptowaluta. Takie połączenie sprawia, że paradoksalnie ceny takich stablecoinów są wyjątkowo niestabilne. Ta zmienność wymaga, aby rezerwy zabezpieczające z kryptowalut znacznie przewyższały wartość stablecoinów.
Przykłady stablecoinów opartych na kryptowalutach: DAI zabezpieczony Ethereum.
- Stablecoiny algorytmiczne – rodzaj kryptowalut, które nie są wspierane przez inne aktywa. Podaż i popyt kontrolowane są bezpośrednio przez algorytmy i inteligentne kontrakty. Gdy cena takiego stablecoina wzrasta, algorytm zwiększa podaż, co automatycznie obniża cenę.
Przykłady stablecoinów algorytmicznych: Ampleforth (AMPL), Frax (FRAX).
- Stablecoiny oparte na towarach – stablecoiny, które zabezpieczone są towarem, czyli np. złotem, srebrem czy każdym innym rodzajem rezerw. Wybór takich kryptowalut pozwala na pozyskanie ekspozycji na towary, bez konieczności ich fizycznego zakupu.
Przykłady stablecoinów opartych na towarach: PAX Gold (PAXG) zabezpieczony rezerwami złota.
- Stablecoiny zabezpieczone przez Skarb Państwa USA – kryptowaluty wspierane przez obligacje skarbowe USA i umowy odkupu. Działają jak tokenizowane fundusze rynku pieniężnego.
Przykłady stablecoinów wspierany przez Skarb Państwa USA: USDY Ondo i USYC Hashnote.
Stablecoin – w co inwestować, gdy szukasz spokoju?
Każdy z wymienionych wcześniej rodzajów stablecoinów ma swoją specyfikę, a tym samym różni się poziomem bezpieczeństwa.
Stablecoiny związane z tradycyjną walutą są najchętniej wybierane, a przy tym mają dość prostą konstrukcję – każda jednostka ma wsparcie waluty fiducjarnej. Są w miarę stabilne, szeroko akceptowane na platformach i giełdach, a przy tym łatwo je wymienić. To dobry wybór, gdy potrzebujesz cyfrowej waluty emitowanej przez centralne podmioty (tradycyjne kryptowaluty są całkowicie zdecentralizowane), a do tego wykazującej niewielką zmienność.
Warto nadmienić, że wszystkie rodzaje kryptowalut, w tym także stablecoiny określane mianem stabilnych, są aktywami podwyższonego ryzyka. Przede wszystkim zależą one często od walut światowych (jak chociażby dolar amerykański), które są zmienne. Zawsze istnieje też pewne ryzyko dotyczące kontrahenta, który ma zabezpieczać stablecoiny np. złotem czy kryptowalutami. Czy ma on faktycznie odpowiednie zasoby? Warto sprawdzić tu przejrzystość firmy, z którą chcesz współpracować.
Jeśli chcesz wejść w świat inwestycji i pogłębić swoją wiedzę na temat kryptowalut – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School. To bezpłatna baza wiedzy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Znajdziesz tam mnóstwo wartościowych materiałów na temat tradingu!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.