Bitcoin ma wiele alternatyw w postaci tzw. altcoinów. Co to za rodzaje walut i czy warto je wybrać? W tym tekście przyglądamy się popularnym kryptowalutom, które są chętnie nabywane przez inwestorów. Ethereum, Litecoin, Ripple, a może EOS? Sprawdź, która waluta alternatywna może okazać się najciekawsza!
Altcoiny – co to jest? Co warto wiedzieć o kryptowalutach?
Angielska nazwa Alternative Coin, czyli w skrócie altcoin, to nic innego jak określenie na wirtualne waluty, które opierają się na popularnej technologii blockchain i nie są przy tym Bitcoinem.
Skąd takie rozróżnienie na BTC i resztę? Na pewno ze względu na to, że BTC jest najstarszą, najpopularniejszą i najsławniejszą kryptowalutą, która tak naprawdę rozpoczęła całą gorączkę złota na tym zmiennym i generującym szereg ryzyk rynku. Król kryptowalut to najznamienitszy przykład cyfrowych pieniędzy, których używa się do wymiany w transakcjach online.
W tym momencie, aby lepiej zrozumieć specyfikę rynku, warto pochylić się nad zagadnieniem samych kryptowalut. Są one zdecentralizowanym środkiem płatniczym, który nie podlega ingerencji rządów czy jakichkolwiek zewnętrznych instytucji. Nie znajdziemy tu więc podmiotu, który niejako pośredniczyłby w wymianie jednej kryptowaluty na inną. Cały proces odbywa się w protokole peer-to-peer (P2P), czyli dosłownie „równy z równym”. Każdy użytkownik ma tutaj te same uprawnienia i w ramach jednej sieci może łączyć się z innymi bez pośredników.
Oczywiście, dostęp do rynku przez pośredników również jest możliwy – działają tu giełdy kryptowalut oraz domy maklerskie oferujące instrumenty pochodne bazowane na kryptowalutach. W tym drugim przypadku inwestor nie nabywa kryptowaluty bezpośrednio, a spekuluje na jej cenie (fachowo – uzyskuje ekspozycję na zmiany ceny tego waloru).
Wszystkie kryptowaluty opierają się na technologii blockchain. To rozproszona baza danych, która rejestruje transakcje dokonywane w danej sieci. Łańcuch bloków można tym samym określić jako cyfrowy system rejestrujący, który daje najwyższe bezpieczeństwo przetwarzanych danych. W blockchainie przesyłamy produkty cyfrowe lub „pieniądze” – bez tworzenia ich kopii. Ponieważ spisane transakcje są jawne i dostępne, użytkownicy sami dbają tu o przestrzeganie reguł, użyczając swojej mocy obliczeniowej w systemie. Nie potrzeba do tego banków czy innych instytucji, które pobierałyby dodatkowe prowizje za nadzór i pośrednictwo w transakcjach.
Bitcoin, altocoin – co to za różnica?
Zarówno Bitcoin, jak i wszystkie altcoiny są kryptowalutami. Warto zastanowić się zatem, jakie są różnice pomiędzy nimi.
Zacznijmy od scharakteryzowania Bitcoina. Ta najpopularniejsza kryptowaluta, z którą zetknął się na pewno każdy uczestnik rynku, określana jest często mianem cyfrowego złota. W tym sformułowaniu nie ma wiele przesady. Wiąże się to z ogromną ewolucją tego cyfrowego pieniądza, który na przestrzeni czasu rósł w siłę. BTC ma ugruntowaną reputację, dużą rozpoznawalność, a kapitalizacja całego rynku (łączna wartość wszystkich wydobytych monet wyrażona w dolarach) to obecnie 1,22 bln USD.
Jak zatem na takim tle prezentują się altcoiny – wszystkie e-waluty, które powstały po protoplaście, czyli Bitcoinie? Po pierwsze, altcoiny były i są tworzone jako kryptowaluty alternatywne, a więc odrębne od BTC. Nie mają zatem bezpośredniego powiązania z Bitcoinem. Co więcej, choć mają podobne funkcje do BTC, to jednak dzieli je od niego sporo. Często reprezentują bowiem inną technologię, a mechanizmy działania tego typu transakcji odbiegają od BTC. Obecnie takich altcoinów mamy już ponad 14 tysięcy.
Altcoiny można przy tym podzielić na kilka rodzajów. Są wśród nich zbliżone do BTC altcoiny kopalniane, których liczba rośnie w związku z wydobywaniem coraz to nowych monet. Znajdziemy tu także stablecoiny, które charakteryzują się zakładaną stabilnością ceny. Ciekawą opcję stanowią też security token, które działają jak papiery wartościowe i reprezentują nasze udziały w jakimś aktywie, a także utility token – tokeny użytkowe.
Co to są altcoiny i które z nich są najpopularniejsze?
Jeśli zainteresował Cię temat altcoinów, koniecznie zapoznaj się z najpopularniejszymi rodzajami tych kryptowalut. Będą to m.in.:
- Ethereum (ETH) – platforma oparta na technologii blockchain. To rozwiązanie ma swój własny token – Ether.
- Litecoin (LTC) – kryptowaluta czerpiąca z kodu źródłowego Bitcoina. Uznawana jest za szybszą i bardziej skalowalną wersję tej popularnej kryptowaluty.
- Ripple (XRP) – kryptowaluta, która ma za zadanie usprawnić system płatności w bankach. Twórcy pracują tu z globalnymi firmami i największymi instytucjami finansowymi.
- EOS – EOS to skrót od Electro-optical System. Wydajna platforma EOS.IO z kryptowalutą EOS przeznaczona jest do hostingu i rozwoju zdecentralizowanych aplikacji oraz tzw. dApps.
- Binance Coin (BNB) – kryptowaluta stworzona przez giełdę kryptowalutową Binance. Można jej używać do opłat transakcyjnych, zakupów czy inwestowania na tej platformie.
Altcoiny – o czym pamiętać?
Altcoiny to zróżnicowane i unikalne kryptowaluty, które dają szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych. Każdy uczestnik rynku jest w stanie dobrać tu odpowiedni do swoich potrzeb produkt. Co więcej, altcoiny oferują duży potencjał, ale i wysokie zmienności cen. Te aspekty mogą być z jednej strony zaletą rynku, z drugiej zaś generować dodatkowe ryzyko związane z inwestycjami. Warto pamiętać, że altcoiny reprezentują często zupełnie nowe technologie, więc do inwestycji warto przygotować się od strony merytorycznej, tak aby wiedzieć, gdzie tak naprawdę lokujemy nasze pieniądze. Nigdy nie należy inwestować w walor, którego konstrukcji lub sposobu działania nie rozumiemy.
Altcoiny mają wady i zalety. Jak każda inwestycja wiążą się z wysokim ryzykiem, a przy tym wykazują zazwyczaj większe niestabilności niż Bitcoin. Warto pamiętać, że altcoiny – szczególnie te bardziej niszowe – mogą mieć mniejszą płynność niż BTC. Ten aspekt niejednokrotnie przekłada się na mniejszą możliwość kupna czy sprzedaży. Mocno rozproszony rynek altcoinów jest też wysoce konkurencyjny i bardzo zmienny. Może np. zdarzyć się, że projekt, w który zainwestowaliśmy, przestanie być rozwijany.
Spekulując cenami kryptowalut za pośrednictwem instrumentów pochodnych, pamiętajmy również o dodatkowym ryzyku związanym z wykorzystaniem dźwigni finansowej. W przypadku kryptowalut wynosi ona w Polsce maksymalnie 2:1. Dźwignia zwiększa nasze potencjalne zyski, ale również straty – dlatego nigdy nie należy inwestować środków na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
Co to są altcoiny? Z pewnością można określić je mianem alternatywy dla popularnego Bitcoina. Jeżeli interesuje Cię temat takich inwestycji – dołącz do platformy e-learningowej AvaTrade School! Tu znajdziesz m.in. 50 godzin nagrań dotyczących inwestowania, a także aż 5 bloków tematycznych z aktualną wiedzą na temat tradingu. Nie czekaj – skorzystaj bezpłatnie z wiedzy praktyków, którzy od lat uczestniczą w rynku Forex!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.