W południowokoreańskiej sieci sklepów GS25, należącej do GS Retail, zaczęły pojawiać się bankomaty sprzedające złoto. I odnoszą wielki rynkowy sukces!
Koreański szał – bankomaty sprzedające złoto
Od września 2022 r., w południowo-koreańskiej sieci sklepów spożywczych GS25 zaczęto wprowadzać maszyny, które działają podobnie do tradycyjnych bankomatów. Jednak zamiast wypłacania gotówki, umożliwiają one zakup złota. Za pomocą automatów można kupić małe sztabki złota w 5 różnych rozmiarach – najmniejszy dostępny rozmiar to 0,13 uncji, a ten największy to 1,3 uncji.
Ich wprowadzenie wg. relacji lokalnych mediów przyczyniło się do wzrostu sprzedaży króla metali. Niejako potwierdza to również rosnąca liczba miejsc w których znajdziemy złote ATM. Na początku automaty były dostępne tylko w 5 GS25, a od września ich liczba wzrosła do 29 sklepów. Do końca bieżącego roku złote bankomaty mają się pojawić w 50 sklepach. Sieć GS Retail (do której należy marka GS25) posiada obecnie 10 tysięcy sklepów typu convenience store, które głównie specjalizują się w handlu towarami codziennego użytku, podobnie jak sklepy Żabka. W związku z tym, istnieje znaczny potencjał dla sieci w rozszerzaniu swojej oferty o złoto.
Aczkolwiek Korea Południowa nie jest pierwszym krajem w którym pojawiło się takie rozwiązanie. Prawdziwym pionierem w temacie „złotych bankomatów” jest firma zarejestrowana w Szwajcarii – Gold to Go. Która do 2013 r. uruchomiła 14 maszyn w 7 krajach. Ich pierwszy bankomat został uruchomiony w hotelu Emirates Palace, który znajduje się w Abu Dhabi.
Jednak ich model biznesowy różni się nieco od tego zaaplikowanego w Korei Południowej. Przede wszystkim ich ATM były traktowane w ramach dodatkowej atrakcji, z tego powodu często lokowano je w luksusowych hotelach, kasynach czy galeriach handlowych. Poza tym firma nie skupiała się na rozwoju działalności w krajach azjatyckich. Korea Południowa jest jedynym krajem, gdzie można znaleźć tak wiele automatów wydających złoto, a co więcej umieszczonych w sklepach spożywczych.
Tekst przygotował FXMAG