Analizujący SEB, skandynawski bank i instytucja inwestycyjna, zauważają, że zbliżamy się do momentu przełomowego dla pary walutowej EUR/USD, który może prowadzić do obniżenia jej poziomu. W ostatnich prognozach dotyczących euro-dolara analitycy SEB wyrażają opinie, że „coraz bardziej wygląda na to, że warunki sprzyjają wyższym stopom procentowym w USA w porównaniu z Europą.”
„Uważamy, że wybicie z ostatniego zakresu powinno wspierać dolara amerykańskiego wiosną. Ponadto, nasze nowe prognozy dotyczące Rezerwy Federalnej i wzrostu gospodarczego w USA dostarczają mniej argumentów na rzecz wzrostu EUR/USD w drugiej połowie roku, dlatego obniżamy nasze prognozy na resztę 2024 roku” – informuje SEB.
Euro odzyskało wartość powyżej poziomu 1,09 w okresie od lutego do marca, w miarę jak inwestorzy nabierają większej pewności co do przecięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w czerwcu. Jednak te oczekiwania otrzymały klapę w wyniku tegorocznych odczytów inflacji CPI i PPI w USA, które przekraczają oczekiwania i wskazują na odwrót trendu dezynflacji.
Dolar umocnił się, a rentowności obligacji (stopy procentowe) w USA wzrosły, co sugeruje, że zaufanie inwestorów do cięcia stóp procentowych w czerwcu maleje.
„Warunki sprzyjają wyższym stopom procentowym w USA w porównaniu z Europą. Uważamy, że wybicie z ostatniego zakresu powinno wspierać dolara amerykańskiego wiosną. Obniżamy nasze prognozy dotyczące EUR/USD na drugą połowę roku, ponieważ nasze nowe prognozy dotyczące Rezerwy Federalnej i wzrostu gospodarczego w USA dostarczają mniej argumentów na rzecz wzrostu EUR/USD, a wybory prezydenckie w USA coraz bardziej wydają się ryzykiem dla euro” – dodaje SEB.
Bank prognozuje teraz kurs Euro-Dolar na poziomie 1,07 w ciągu jednego miesiąca. Analitycy spodziewają się teraz, że EUR/USD osiągnie 1,08 w drugim kwartale, 1,08 w trzecim kwartale i 1,10 w czwartym kwartale w porównaniu z wcześniejszymi prognozami wynoszącymi odpowiednio 1,11, 1,13 i 1,14.
„Głównym argumentem za wzrostem w drugim kwartale jest cykl cięć stóp procentowych, który zostanie rozpoczęty przez Rezerwę Federalną w czerwcu, co wzmacnia apetyt na ryzyko na rynkach. Spodziewaliśmy się, że czynniki sprzyjające wzrostowi EUR/USD będą kontynuowane w drugiej połowie roku, będą to ostrzejsze cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w porównaniu do Europejskiego Banku Centralnego oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA, co zmniejszyłoby presję spadkową na EUR/USD z powodu przewagi wzrostu gospodarczego w USA” – wyjaśnia SEB.
Jednakże, ze względu na mniej oczekiwane cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną oraz ulepszone prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w USA, analitycy mówią, że oba te argumenty straciły na sile. Zauważa się również „wyraźne ryzyko” silniejszego dolara przed wyborami prezydenckimi w USA.
Tekst przygotował FXMAG