Zgodnie z oczekiwaniami analityków inflacja w Stanach Zjednoczonych zanotowała w sierpniu drugi z rzędu wzrost dynamiki w skali roku. Po dwunastu kolejnych spadkowych odczytach wskaźnika CPI, Stany Zjednoczone po raz kolejny oddalają się od 2% celu inflacyjnego.
Inflacja w USA w sierpniu
Biuro Statystyki Pracy opublikowało sierpniowe dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA. Okazała się ona nieznacznie wyższa od oczekiwań – wyniosła bowiem 3,7% w skali roku oraz 0,6% w ujęciu miesięcznym. Jeśli chodzi o inflację bazową, to wyniosła ona w sierpniu 4,3% r/r oraz 0,3% m/m.
Analitycy spodziewali się odczytu inflacji CPI na poziomie 3,6% w skali roku oraz aż 0,6% w ujęciu miesięcznym. W przypadku inflacji bazowej konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 4,3% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym.
Warto przypomnieć, że w lipcu inflacja w Stanach Zjednoczonych również zanotowała nieznaczny wzrost – wskaźnik CPI wyniósł 3,2% w skali roku oraz 0,2% w porównaniu do czerwca. Tym samym odczyty inflacji konsumenckiej w USA przerwały cykl dwunastu kolejnych spadkowych publikacji. Lipcowa inflacja bazowa wyniosła natomiast 4,7% w skali roku oraz 0,2% w porównaniu do czerwca.
Dynamika inflacji bazowej w USA spada od października zeszłego roku (z wyjątkiem odczytu z marca), jednak biorąc pod uwagę fakt, że sierpień będzie drugim z rzędu miesiącem, w którym inflacja konsumencka notuje wzrost dynamiki, należy spodziewać się tego, że pod koniec czwartego kwartału lub też na przełomie 2023/24 bazowy wskaźnik inflacji w USA również powróci do wzrostów, biorąc pod uwagę fakt, że „działa on” z opóźnieniem w stosunku do trendów na podstawowym wskaźniku cen (CPI).

Co odpowiadało za kolejny wzrostowy odczyt inflacji w USA, poza malejącą bazą statystyczną z poprzedniego roku (w sierpniu 2022 wyniosła ona 8,3% r/r)?
Ceny żywności zanotowały wzrost o 4,3% w skali roku, czyli dynamika wzrostu spadła (z 4,9% r/r w lipcu), koszty związane z potrzebami mieszkaniowymi (shelter), które odpowiadają aż za ponad 30% koszyka inflacyjnego zanotowały wzrost o 7,3% r/r i 0,3% m/m (wobec 7,7% r/r w lipcu).

Sporym zaskoczeniem może być wystrzał cen paliw – ich ceny wzrosły aż o 10,6% w porównaniu do lipca i jednocześnie zanotowały spadek zaledwie o 3,3% w skali roku. W lipcu paliwa taniały o niemal 20% w skali roku, a wzrost w skali miesiąca był symboliczny (0,2% m/m). I to właśnie ceny paliw w znacznej mierze odpowiadają za wyższy od oczekiwań odczyt sierpniowej inflacji w USA.

Tekst przygotował FXMAG