Cena gazu ziemnego może wzrosnąć o nawet 50% względem obecnych poziomów i to jeszcze w tym roku, ostrzega renomowany bank inwestycyjny. Oznacza to, że dotychczasowa zniżka kursu surowca w 2024 roku zostałaby w pełni zniwelowana.
Gaz ziemny mocno potaniał, pomogła ciepła pogoda
Cena gazu mocno spadła w ostatnich tygodniach. Wystarczy wspomnieć, że popularny barometr cen gazu, czyli kontrakty holenderski gaz TTF, potaniały o blisko 16% od początku tego roku. To kontynuacja zniżki z 2023 roku: wówczas, cena gazu spadła o ponad połowę, bo aż 57%.
“Ceny spotowe gazu TTF kontynuują trend spadkowy, a 1-miesięczny forward osiągnął poziom 23 EUR/MWh, jednak 1-2-letnie kontrakty terminowe ustabilizowały się na poziomie około 27 EUR/MWh” – skomentowali eksperci z BM mBanku.
Powodem dużego spadku rynkowej ceny gazu w 2024 roku jest przede wszystkim zaskakująca ciepła pogoda. Średnia temperatura w lutym była aż o 2-3°C wyższa od średniej z ostatnich 5 lat.
Do końca zimy pozostał jeszcze ponad miesiąc, ale temperatury na półkuli północnej już drugi rok z rzędu są łagodne, co negatywnie wpływa na popyt na gaz ziemny” – zauważyli analitycy Bank of America.
“Prognozy dotyczące cieplejszej pogody wpłynęły na perspektywy popytu na gaz i spowodowały spadek cen gazu ziemnego w lutym” – skomentowali analitycy HSBC.
Obecnie, ceny kontraktów na gaz ziemny TTF, uważanego powszechnie za europejski benchmark kursu surowca, są niższe niż przez większość 2021 roku, czyli okresu jeszcze sprzed kryzys energetycznego w Europie i inwazji Rosji na Ukrainę.
“Dzienne zużycie gazu w Niemczech spadło o 15% rdr w ciągu trzech tygodni lutego.(…) W Polsce zużycie w tym okresie było o 4% niższe rok do roku” – dodali analitycy BM mBanku.
Duże znaczenie dla spadku cen gazu ziemnego ma również wysoki poziom zapasów surowca w europejskich magazynach.
“Zużycie zapasów spowolniło, a poziom zapasów w UE spadł tylko o 1 punkt procentowy w ujęciu rocznym do 64% (17 punktów procentowych powyżej średniej 5-letniej)” – stwierdzili ekonomiści BM mBanku.
Kolejnym czynnikiem napędzającym spadek ceny gazu jest spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej i Chinach, a to wpłynęło na mniejsze zużycie gazu w sektorze przemysłowym tych regionów.
“Podaż była wystarczająca, a globalne wskaźniki wykorzystania LNG wyniosły średnio 98,5% w okresie listopad-styczeń, co oznacza wzrost o 3,5% rdr i najwyższy poziom od 2020 roku, wynika z danych Platts. Czynniki te utrzymywały zapasy na wysokim poziomie i wpłynęły na ceny gazu TTF (…)” – zwrócili uwagę analitycy Bank of America.
Według Bank of America, prawdopodobne są dalsze spadki cen gazu ziemnego w szczycie sezonu grzewczego.
“O ile nie wystąpią ekstremalne warunki pogodowe, popyt powinien sezonowo słabnąć w miarę odbudowy podaży po niedawnych przestojach, utrzymując zapasy w Europie Północno-Zachodniej w pobliżu pięcioletnich maksimów i na komfortowych poziomach w innych miejscach. W miarę jak ryzyko zimowego niedoboru będzie zanikać, ceny gazu powinny spadać do wiosny, aby pobudzić większy popyt i zachęcić do magazynowania, testując minima z 2023 roku” – napisali w niedawnej analizie eksperci z Bank of America.
“Globalna podaż LNG ma wzrosnąć zaledwie 1,7% w porównaniu ze średnią około 5% od 2019 roku, napędzaną przez rozpoczęte projekty w drugiej połowie roku. Mimo że wzrost gospodarczy powinien spowolnić w tym roku, rynek nie będzie musiał zmagać się z gwałtownym wzrostem podaży gazu, przynajmniej do końca lat 2024-2025” – dodali eksperci z Bank of America.
Tekst przygotował FXMAG