Order block to rodzaj grup zleceń, które realizowane są przez dużych instytucjonalnych graczy rynkowych. Jedno spore zamówienie mogłoby spowodować bardzo gwałtowaną zmianę ceny, więc dzieli się je na mniejsze, tzw. order blocki. Na wykresie pojawiają się widoczne przedziały, w których cena rozwija się pod wpływem inwestorów instytucjonalnych. Kolejny krok to powrót ceny do strefy oraz jej opuszczenie, a następnie zmiana pierwotnego kierunku. Jak korzystać z takich fluktuacji?
Order block – co to jest?
Tym, co potrafi doskonale odwrócić trend i zmienić sentyment, są momenty, w których tworzą się wysokie wolumeny obrotu na rynku. Przykładem tego typu są sytuacje, gdy pojawiają się order blocki, czyli swoiste strefy cenowe, w których duzi gracze rynkowi (np. banki) ustawiają swoje zlecenia kupna lub sprzedaży. Co ważne, te strefy mogą być wykorzystywane do handlu w celu przewidywania dalszych zdarzeń rynkowych, więc warto nauczyć się ich identyfikacji na wykresach.
Order block jest ważną koncepcją, która może przełożyć się na podejmowanie dalszych decyzji inwestycyjnych i formowanie strategii handlowych. Dzięki niemu można m.in. określić potencjalne poziomy wsparcia i oporu, a także wstępnie oszacować, gdzie może nastąpić wybicie. Warto jednak pamiętać, że zmiany rynkowe mogą być na tyle dynamiczne i niespodziewane, że teorię order blocków zawsze lepiej jest dodatkowo popierać innymi obserwacjami i badaniami rynku. Tak jak do innych narzędzi analizy technicznej – badania wykresu – warto do niej podchodzić z przymrużeniem oka.
Order block – trading. Jak wyznaczać?
Aby skutecznie zauważyć formowanie się order blocku na wykresie, należy poczynić pewne konkretne obserwacje. W pierwszej kolejności sprawdzamy więc, gdzie znajduje się największe wybicie ceny i jednocześnie szukamy, gdzie jest największa świeca przeciwna do tego trendu. Jeśli mamy trend wzrostowy, to szukamy największej świecy spadkowej i odwrotnie w przypadku trendu spadkowego – szukamy największej ceny wzrostowej.
Wyznaczanie świecy, na której był duży ruch wzrostowy lub spadkowy, to tak naprawdę szukanie imbalance’u, czyli poziomu nierównowagi rynkowej. Taki imbalance jest informacją, że na świecy poprzedzającej ten bardzo silny impuls skoncentrowała się duża liczba transakcji, która spowodowała potężny ruch w górę.
Ową świecę poprzedzającą warto zaznaczyć, zakreślając jej High (najwyższy poziom) i Low (najniższy poziom) razem z knotami. Wyznaczona przez nas strefa order block pokazuje, że gdzieś w te okolice cena będzie chciała w przyszłości powrócić, zareagować i pójść ruchem ponownym do góry.
Order blocki są w tym przypadku narzędziem spekulacyjnym, dzięki któremu można przewidywać, co stanie się na rynku. Dlaczego warto zaznaczać sobie takie zakresy cen wraz z tym, ile czasu trwają? Ponieważ teorię blocków można wykorzystywać fraktalnie. Order blocki są więc widoczne na różnych wykresach (np. daily, jednominutowym czy pięciominutowym).
Order block – strategia
Order blocki to zakresy cen, w których duzi gracze, np. inwestorzy instytucjonalni, złożyli zlecenia kupna lub sprzedaży. W takich obszarach mogą pojawiać się skupiska zleceń, które przekładają się na ruch cen, płynność rynku czy nawet nastroje rynkowe.
Wyznaczanie obszarów order block może posłużyć do dalszych obserwacji rynkowych. Mogą to być swoiste punkty zwrotne, które mają przełożenie na przyszły kierunek rynku. Co ważne, gdy spora liczba zleceń kupna lub sprzedaży koncentruje się na określonym poziomie lub strefie cenowej, może to spowodować utworzenie silnego poziomu wsparcia lub oporu.
Order blocki wpływają na rynek na kilka sposobów. Przede wszystkim generują ruchy cenowe. Wynika to z dużego rozmiaru zleceń realizowanych przez instytucje. Jeśli pojawia się dużo zleceń kupna, może to powodować wzrosty cen. Jeżeli pojawia się natomiast sporo sprzedaży, to analogicznie cena może zacząć spadać.
Ponadto order blocki mogą zmienić płynność rynku. Skutkiem tego jest widoczna nierównowaga pomiędzy podażą a popytem, która przekłada się na zmienność cen. Order block trading pokazuje też nastroje inwestorskie. Można go traktować jako sygnał od dużych graczy, co dzieje się na rynku. Mają oni często lepszy dostęp do pewnych informacji, przez co wielu inwestorów chce podążać ich śladami. Może to rodzić podwyżki cen.
Order block to strategia pozwalająca znaleźć obszary na rynku, w których miały miejsce znaczące reakcje cenowe. Zaznaczając je, możemy określić późniejsze obszary wsparcia lub oporu. Dobrze jest też połączyć tę strategię z innymi (np. liniami trendu, średnimi kroczącymi czy poziomami Fibonacciego), aby uzyskać optymalne rezultaty. W tym podejściu warto też korzystać ze stop loss i take profit. Pamiętaj, aby działać w zgodzie ze swoją tolerancją na ryzyko!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o order blockach lub szukasz sprawdzonych informacji o tradingu – dołącz do platformy e-learningowej Ava Trade School. To społeczność traderów i zarazem darmowa baza wiedzy, gdzie znajdziesz wiele wartościowych materiałów szkoleniowych i dowiesz się jeszcze więcej o inwestowaniu!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.