Odkąd dyskusyjne stało się wprowadzenie nowego programu pomocowego, na rynku nieruchomości nie dzieje się dobrze. Przybywa ofert, ale potencjalnych nabywców zaczyna brakować. Rynek może mieć problem z płynnością, a inwestorzy najmocniej zakredytowani już teraz zmuszani są do sukcesywnego obniżania cen. Sytuacja nie jest identyczna dla wszystkich największych miast w Polsce. Chociaż nawet w stolicy czy Krakowie ceny pojedynczych mieszkań zaczynają być solidnie obniżane.
Rekordowa liczba ogłoszeń na portalach OLX oraz Otodom
Liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż w serwisach OLX oraz Otodom (łącznie) osiągnęła rekordowy poziom przekraczając pułap 200 000. Ofert przybywa przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Podobnie wygląda sytuacja z ogłoszeniami na sprzedaż domów, które lada moment powinny przebić peak z 2023 roku.
Ceny mieszkań zaczynają spadać
Jakie są główne powody pierwszych obniżek cen mieszkań? Niepewna sytuacja przyszłego programu rządowego. Wysokie stopy procentowe, które z jednej strony ograniczają akcje kredytową. Z drugiej powodują, że bezpiecznych wysoko oprocentowanych alternatyw do wynajmu nie brakuje. To wszystko powoduje, że na rynku nieruchomości zaczyna brakować nabywców, a przybywa tych, którzy chcą się pozbyć swojego mieszkania. W pierwszej kolejności skorzy do obniżek są Ci, którzy przeinwestowali albo z różnych powodów muszą sprawnie pozbyć się nieruchomości.
Zmiany cen ofert w Łodzie – skrajne przypadki
Na rynku nie brakuje sytuacji, w których mieszkania, nawet niewielkie (40 m2), przeceniane są o ponad 100 tysięcy złotych. W ujęciu procentowym pojedyncze oferty obniżane są nawet o 25%.
Najwięcej tego typu sytuacji ma miejsce w Łodzi, chociaż i w innych ważnych aglomeracjach nie brakuje solidnych przecen.
W łącznym ujęciu, porównując wszystkie zmiany cen w poszczególnych aglomeracjach z ostatnich 30 dni, spadki są na ten moment kosmetyczne i z TOP 6 największych miast mają miejsce w Warszawie, Krakowie po 0,3% i w Łodzi o 0,6%. W Katowicach (+1,3%), Gdańsku (+0,6%) i Wrocławiu (+0,2%) jeszcze obserwujemy wzrosty.
Czy warto teraz kupić mieszkanie?
To pytanie sprowadza się przede wszystkim do wielu istotnych kwestii i powinno być rozpatrywane indywidualnie. Nie da się na nie odpowiedź w jednoznaczny sposób, ale inaczej wygląda sytuacja pytania o ceny mieszkań. Ewentualny program dopłat rządowych do kredytów i prawne dopuszczenie REITów w Polsce (chociaż w praktyce twory, które przypominają REITy już w naszym kraju działają) to czynniki, które mogą odwrócić sytuację o 180 stopni. Pytanie na ile one są realne, w sytuacji, w której jeden z liderów Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, jasno dał do zrozumienia, że są to dla nich działania nie do zaakceptowania, bo windują ceny mieszkań i ostatecznie wpływają na poprawę kondycji deweloperów. Czy zatem Koalicja Obywatelska jest w stanie w tym temacie dogadać się z PiSem? Takie pogłoski już od kilku tygodni pojawiają się w mediach. W sytuacji, gdy nie pojawi się jakichś przełom ciężko oczekiwać dużych zmian w występujących tendencjach na rynku nieruchomości w Polsce.
Tekst przygotował FXMAG