Osoby wynajmujące mieszkania powinny przygotować się na szereg zmian. Od przyszłego roku miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące fakturowania, co z pewnością wpłynie na regulacje pomiędzy właścicielami a lokatorami.
Wynajmujesz mieszkanie? Przygotuj się na te zmiany!
Od początku 2025 r. Krajowy System e-Faktur miał być obowiązkowy w przypadku podatników zwolnionych z VAT. Mowa również o osobach wynajmujących nieruchomość. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie, jednak ostatnie informacje sugerują, że data może zostać odroczona.
Osoby wynajmujące nieruchomość w świetle prawa są zwolnione z podatku VAT (tzw. zwolnienie przedmiotowe). Obecnie na osobę udostępniającą odpłatnie swoje mieszkanie nie ciąży żaden obowiązek, tzn. nie trzeba rozliczać VAT-u, a fakturę można wystawić bez numeru NIP. W przyszłości może się to jednak zmienić.
Krajowy System e-Faktur przyniesie sporo zmian w tym zakresie. Przede wszystkim zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca będą musieli dysponować numerem NIP. Zmiany w fakturowaniu będą dotyczyć wszystkich faktur, a więc również papierowych czy konsumenckich.
Zobacz również:
Czy warto kupić kawalerkę, a może mieszkanie dwupokojowe?
Wynajmujący nieruchomości będą potrzebować numeru NIP również z uwagi na otrzymywanie dokumentów od dostawców mediów. Uwarunkowane jest to wymaganiami, które nakładają ten obowiązek. Kwestia nie została jeszcze jednak w pełni uregulowana, gdyż firmy nie mają dostępu do danych, kto jest de facto zwolniony z podatku VAT. Właśnie ta kwestia doczekała się reakcji ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
“Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r.” – uzasadnił decyzję.
Resort ma opublikować przetarg na wewnętrzny audyt systemu. Jak podano, rząd z systemu nie zrezygnuje, jednak zostanie podana nowa data wprowadzenia.
Ministerstwo Finansów zalecało posiadanie NIP-u od 1 stycznia przyszłego roku. Dopiero wynik audytu pokaże, czy termin ten wciąż jest aktualny.
Opodatkowanie zakupu kilku mieszkań
Były rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził zmiany podatkowe. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dotychczas funkcjonował w przypadku nabywców nieruchomości na rynku wtórnym. Po zmianach dotyczy nabywców na rynku pierwotnym kupujących 6, 7 i kolejne mieszkanie. Były premier zwracał uwagę na zjawisko skupowania mieszkań z rynku przez nabywców posiadających dostęp do bazy nieruchomości czy fundusze. W wyniku lipcowej nowelizacji pojawił się obowiązek odprowadzenia PCC w wysokości 6%.
“Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań” – mówił w trakcie poprzedniej kadencji Morawiecki.
Tekst przygotował FXMAG