Dobrze znana większości inwestorom z warszawskiej giełdy Wytwórnia surowic i szczepionek Biomed Lublin bezpowrotnie zniknie z giełdy. Obecna na GPW od ponad dekady spółka nie zamierza jednak opuścić publicznego parkietu, a jedynie zmieni nazwę. Na taką, która będzie znacznie bardziej międzynarodowa i „na czasie”. Jak przyznał sam prezes Biomedu, spółka ma charakter globalny, choć o tej „globalności i wyjątkowości do końca świat nie jest poinformowany”. Przynajmniej na razie, bo z nową z nazwą (która notabene brzmi jak kolejny projekt kryptowalutowy) powinno być już z górki!
Nowa nazwa, nowe otwarcie
Na czwartkowej konferencji prasowej prezes Biomed Lublin Mieczysław Starkowicz zapowiedział, że spółka zmieni swoją dotychczasową nazwę na Synthaverse. Celem rebrandingu jest zwiększenie rozpoznawalności wśród zagranicznych kontrahentów i inwestorów, a także zmiana dotychczasowego wizerunku spółki.
Spółka pod nową nazwą Synthaverse chce kojarzyć się przede wszystkim jako innowacyjny twórca wartości intelektualnej, a nie tylko wytwórnia szczepionek i surowic. Tą wartością jest przede wszystkim własna szczepionka BCG (z żywym, atenuowanym, szczepem bakterii) oraz priorytetowy dla spółki lek Onko BCG 100, który stosowany jest w leczeniu raka pęcherza moczowego. Już w zeszłym roku spółka zarejestrowała Onko BCG 100 w Niemczech i Szwajcarii, a w ostatnich miesiącach otrzymała pozwolenie na rejestrację swojego produktu w Rumunii, Monako i we Francji.
Spółka planuje budowę zakładu produkcyjnego Onko BCG, który pozwoli na zwiększenie produkcji preparatu o ok. 300 000 opakowań każdego roku.
Kontynuowane są również badania w celu tworzenia nowatorskich rozwiązań, mogących znacząco wpłynąć na sukces w leczeniu chorób i stanów zdrowotnych, zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jednym z kluczowych elementów strategii jest rozwój portfolio produktowego z zakresu obszarów terapeutycznych, jak urologia czy ginekologia. Do realizacji tego celu spółka planuje budowę centrum badawczo-rozwojowego.
Mamy trzy inne filary rozwoju, czyli inwestycje które prowadzimy od kilku lat, przede wszystkim Centrum Badawczo-Rozwojowe, które nam pozwoli te molekuły rozwijać oraz Centrum Wytwórcze, które pozwoli nam zdobyć świat, jeśli chodzi o leczenie, terapię raka pęcherza moczowego.(…) Kolejnym filarem jest nasza współpraca międzynarodowa, gdyż większą część sprzedaży realizujemy poza granicami Polski. (…) Chcemy to bardzo mocno rozwijać, gdyż uważamy, że polska myśl techniczna i polskie produkty mogą na świecie mocniej zaistnieć – powiedział prezes spółki na dzisiejszej konferencji.
Biomed Lublin, a już niedługo Synthaverse, ma w swojej ofercie produkty i ugruntowanej pozycji rynkowej, takie jak szczepionka przeciw gruźlicy BCG 10 czy czopki doodbytnicze Distreptaza, stosowane przy leczeniu zapalenia narządów miednicy mniejszej.
Tekst przygotował FXMAG