Prezydent powołał Donalda Tuska na urząd prezesa Rady Ministrów. Obecnie trwa powoływanie ministrów, którzy staną na czele głównych resortów.
We wtorek za wotum zaufania dla nowego premiera zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Kto będzie decydował o sprawach gospodarki? Są nazwiska
Jedną z najważniejszych osób w nowym rządzie będzie Andrzej Domański, nowy Minister Finansów oraz główny projektant programu gospodarczego KO. Przez lata pracował jako zarządzający w funduszach inwestycyjnych – Noble Funds TFI i Eques Investment TFI. Ekonomista pochodzi z Krakowa, choć startował z list w stolicy. W trakcie swojej kariery pełnił funkcję dyrektora finansowego czy członka zarządu.
Ministerstwu Aktywów Państwowych będzie przewodził Borys Budka. To ważna postać z perspektywy rynku kapitałowego, gdyż MAP sprawuje nadzór nad spółkami skarbu państwa, a do tych zaliczają się m.in. Orlen czy PZU. Budka jest z wykształcenia prawnikiem oraz doktorem nauk ekonomicznych.
Nowo utworzone Ministerstwo Przemysłu ma mieć swoją siedzibę w Katowicach. Resort będzie skupiał się na transformacji energetycznej w Polsce. Na czele nowej jednostki ma stanąć Marzena Czarnecka, radca prawny i kierowniki Katedry Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Co z rozwojem, pracą i technologią?
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii skupiać się mają działania w obrębie wsparcia w formie wakacji kredytowych czy Bezpiecznego Kredytu 2%. Uważa się, że resort ten będzie zarządzał decyzjami oraz realizował obietnice wyborcze. Ministrem oddelegowanym tej jednostce jest Krzysztof Hetman, związany z PSL europoseł i marszałek województwa lubelskiego.
Rozwojem regionalnym w ramach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zajmie się Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa sztabu Polski 2050, była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej. Tutaj koordynowane są prace w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz zarządzanie Funduszami Unijnymi.
Dokonano także zmian w obrębie resortu rodziny i polityki społecznej. Od teraz to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na czele którego stanie kojarzona z Nową Lewicą pedagożka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Najważniejszymi wyzwaniami w trakcie kadencji będzie kwestia demografii, praw pracowniczych oraz równouprawnienia.
Polska gospodarka ma przed sobą szereg wyzwań nie tylko w 2024 r., ale również w kolejnych latach. Wchodzimy w nową erę technologiczną, dlatego przywrócony został resort cyfryzacji, którego ministrem będzie Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy oraz wicepremier
Tekst przygotował FXMAG