Rosnące obawy przed niewypłacalnością USA oraz nadchodzącą recesją są wyzwaniem dla inwestorów. Na rynku wzrasta niepewność, która powiązana jest z inflacją utrzymującą się powyżej celu, restrykcyjną polityką pieniężną czy niższym wzrostem gospodarczym.
1. Inwestowanie w “wartościowe” akcje
Jak zauważają analitycy NYLI, w przeszłości w czasie wolniejszego wzrostu oraz podwyższonej inflacji akcje określonych spółek były dobrym wyborem za sprawą niskiej korelacji z cyklem koniunkturalnym. Mowa o przedsiębiorstwach działających na rynku nieruchomości, akcjach zakładów użyteczności publicznej, firmach działających w systemie opieki zdrowotnej czy branżach skupionych wokół podstawowych artykułów konsumenckich. Zdaniem analityków są to tzw. sektory defensywne, które mogą pomóc w zapewnieniu odporności w ramach zdywersyfikowanego portfela.
2. Ekspozycja na rynek surowcowy
Sytuacja geopolityczna skłania do większego zainteresowania surowcami w perspektywie długoterminowej. W tym przypadku mowa szczególnie o postępującej transformacji energetycznej, metalach napędzających przemysł OZE oraz pierwiastkach kluczowych z perspektywy chińskiej gospodarki.
Aby wyjaśnić szczątkową obecność, ale spore znaczenie inwestycyjne surowców, analitycy NYLI przywołują szeroką perspektywę czasową. Zauważyli oni, że w ciągu ostatnich 25 lat hipotetyczny portfel z 5% alokacją w towary miał wyższy zwrot skorygowany o ryzyko niż portfel tradycyjny (akcje 60%, obligacje 40%). Można to zobaczyć we współczynniku Sharpe’a, który mierzy stopy zwrotu z portfela skorygowane o ryzyko.
3. Infrastruktura
Strategia ta ma znaczenie szczególnie w przypadku inwestorów zorientowanych na rynek amerykański. Zgodnie ze zmianą dyskursu politycznego i utrzymującej się wrogiej postawy na liniii Waszyngton-Pekin, administracja Bidena wprowadza szereg ustaw dążących do samowystarczalności amerykańskiej gospodarki. Mowa o szeroko zakrojonych planach modernizacyjnych. Według danych przytoczonych przez NYLI wydatki rządowe w ciągu następnej dekady w sektorach energii, transportu i łączy szerokopasmowych wyniosą 1,3 bln USD.
Infrastruktura ma być zatem wspierana przede wszystkim przez rosnące wydatki rządowe. Może zapewnić to potencjalnie stabilniejsze zwroty w porównaniu z alternatywnymi aktywami.
Eksperci przywołują przykład indeksu Dow Jones Brookfield Global Infrastructure, który na przestrzeni lat był odporny na spadki rynkowe. Co więcej, w niespokojnych latach 2022, 2008 i 2000 osiągnął znacznie lepsze wyniki niż indeks S&P 500.
Eksperci przywołują przykład indeksu Dow Jones Brookfield Global Infrastructure, który na przestrzeni lat był odporny na spadki rynkowe. Co więcej, w niespokojnych latach 2022, 2008 i 2000 osiągnął znacznie lepsze wyniki niż indeks S&P 500.
Tekst przygotował FXMAG