Duże rosyjskie firmy coraz częściej używają kryptowalut do rozliczeń międzynarodowych. Jeszcze niedawno Moskwa chciała zakazu cyfrowych aktywów, a teraz Kreml zezwala na ich używanie. W jakim celu?
Kryptowaluty sposobem na ominięcie ograniczeń
Rosyjskie firmy zwróciły się ku kryptowalutom, gdy różnego rodzaju ograniczenia utrudniają im prowadzenie międzynarodowej działalności.
Co najmniej dwie rosyjskie spółki surowcowe używają obecnie stablecoina Tether, wynika z informacji podanych przez agencję Bloomberg. Ta cyfrowa moneta służyć ma do obsługi transakcji z kontrahentami z Chin. Kraj ten jest obecnie głównym rynkiem eksportowym dla wielu rosyjskich towarów.
Chodzi o duże firmy z Rosji specjalizujące się w produkcji metali. Bloomberg podał że nie są one objęte sankcjami, ale nazwy tych rosyjskich spółek nie są obecnie znane. Choć ograniczenia nie obejmują oficjalnie tych firm, to pośrednio wpływają one również i na nie.
Rosyjskie firmy zajmujące się handlem metalami, jak np. stal, nikiel czy aluminium, od początku inwazji na Ukrainę mają różnego rodzaju problemy z zagranicznymi transakcjami. Kłopotem jest otrzymywanie płatności czy dokonywania zakupów poza Rosją.
W rezultacie, Rosjanie coraz szerzej używają kryptowalut do międzynarodowych rozliczeń w kluczowych dla przemysłu branżach. Jest na to zresztą przyzwolenie z Kremla.
Jeszcze kilka lat temu Rosja intensywnie walczyła z wykorzystaniem kryptowalut i stablecoinów do rozliczania transakcji finansowych. Zresztą, swego czasu bank centralny Rosji pracował nad projektem całkowitego zakazu używania i kopania wszystkich kryptowalut.
W tej kwestii doszło jednak do diametralnej zmiany. Prezes Banku Rosji, Elvira Nabiullina w wystąpieniu przed parlamentem jesienią 2023 roku stwierdziła, że w przypadku transakcji międzynarodowych popiera możliwość stosowania kryptowalut.
Chodzi jednak wyłącznie o międzynarodowe przelewy.
Jest na to ciche przyzwolenie ze strony Banku Rosji, podał Bloomberg w oparciu o anonimowe źródła w rosyjskim banku centralnym.
Źródła te mówią, że Bank Rosji rozważa przepisy mające na celu nawet stworzenie odpowiednich regulacji wobec użycia kryptowalut i stablecoinów.
Cyfrowe instrumenty mają pomagać w ograniczeniu ryzyka blokady zagranicznych kont bankowych czy transferów. Rosyjskie firmy mają borykać się obecnie z zamykaniem rachunków w wielu krajach.
Tether ma być rozwiązaniem tego problemu, ponieważ nie jest on regulowany przez międzynarodowe instytucje. Dodatkowo, jest on powiązany z dolarem amerykańskim, który nadal jest popularną na całym świecie międzynarodową “walutą handlową”. Oczywiście, wykorzystywanie kryptowalut przez kraje objęte sankcjami do realizacji transakcji międzynarodowych nie jest niczym nowym. Zresztą, jest to jeden z najczęściej podnoszonych zarzutów przez instytucje finansowe.
Tekst przygotował FXMAG